Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2017
Standard-1965 1000cc, Heat 2, 10 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Söndag 9 juli 2017
Tävlingsledare:
Max Dymling
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Standard-1965 1000cc
Längd i km:
20.7 km
Snabbaste varv:
1:17.344, Per Skårner
Domare:
Mikael Karlstedt
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
1000cc Period E
1000cc Period F
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Patrik Jönsson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
150Reinhold DaubnerSWEKolsva MSArbogaFiat Abarth 1000 Corsa1, CT6 F01:17.58713:40.51110  
252Torbjörn AnderssonSWEFalkenbergs MKFalkenbergMorris Cooper 970 S2, CT6 F01:19.113:44.3421003.831 
338Fredrik TornérhielmSWERHKLidingöSAAB 96 Sport3, CT6 F01:20.18513:48.0861007.575Raspberry Hill Racing
459Göran LidebjerSWEV:a Östergötlands MKSkänningeBMC Cooper S4, CT6 F01:21.12513:53.3861012.875 
560Jerry StåhlbergSWEKAKEkeröBMC Cooper 970 S5, CT6 F01:21.02413:55.6681015.157 
668Sissela LidebjerSWEV:a Östergötlands MKBolzanoMorris Cooper S6, CT6 F01:22.5714:12.3051031.794 
753Jan Gunleik KilenNORNSKNykirkeAustin Cooper 970 S 7, CT6 F01:19.79314:20.9791040.468 
828Krister WigrenSWEArlövs MCLöddeköpingeSAAB 96 Sport8, CT6 F01:24.80614:21.511040.999 
930Christer OlssonSWETomelilla MKTomelillaSAAB 96 Sport9, CT6 F01:24.53914:24.2661043.755 
1036Lars-Erik DanielssonSWEMSK HammarenSurahammarSAAB 96 Sport10, CT6 F01:24.90314:24.4661043.955 
1155Anne Grete DahlNORNSKNykirkeAustin Cooper 970 S11, CT6 F01:21.51414:25.3111044.8 
1262Ulf SvenssonSWESVKGÄlvängenSAAB 9612, CT6 F01:24.59114:37.2061056.695 
1349Peter NylénSWERHKTrollhättanSAAB 96 Sport13, CT6 F01:26.12314:41.287101:00.776Knalle Racing
147Sven-Ola StenquistSWESSKSkepplanda Fiat Abarth 850 TC1, CT1 E01:26.07414:42.03101:01.519 
156Karl-Gustaf RundbergSWEHyllinge MSKlippanSAAB 962, CT1 E01:26.89414:43.163101:02.652Rost & Rök Racing
1663Timo MurbergerSWERHKLidingöSAAB 96 Sport14, CT6 F01:25.45614:43.261101:02.75Raspberry Hill Racing
171Peter KumlinSWERHKVinönAustin A353, CT1 E01:27.09815:24.351101:43.84 
1821Patric BjurhovdSWERHKYstadDKW F1215, CT6 F01:26.76713:42.22491v 
1931Gert KronborgSWESvedala MKYstadSAAB 9616, CT6 F01:28.45613:43.73391v 
2015Kenneth NilssonSWERHKTeckomatorpSAAB 964, CT1 E01:28.74113:46.07691v 
2120Kari LehtoSWERHKStockholmAustin Mini 8505, CT1 E01:27.47214:13.91591v 
2210Alf PåhlssonSWETrelleborgs MKTrelleborgDKW AU 1000 S6, CT1 E01:31.58414:25.3791v 
234Jakob LarssonSWEMalmö AKLundSAAB 93B7, CT1 E01:31.33614:25.96691v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF46Per SkårnerSWEVäxjö SVKKäringerydFiat Abarth 1000 TC, CT6 F01:17.34408:17.9096 
DNF3Per HågemanSWERHKMalmöDKW Junior, CT1 E01:31.78503:16.32No Racing Team
DNS9Jan ChristiansSWERHKBorlängeAustin A40 Futura, CT1 E   


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
171Peter Kumlin30 sek tidstillägg p g a tjuvstart.
2120Kari Lehto30 sek tidstillägg p g a tjuvstart.
753Jan Gunleik Kilen30 sek tidstillägg p g a tjuvstart.
1155Anne Grete Dahl30 sek tidstillägg p g a tjuvstart.

Tiderna är producerade av: Race Consulting

Design by Bloms IT