Anderstorps Mixed-Race 1968
Standard Grupp 2 1600 cc, Startlista

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
Ingen serie
Bana:
Scandinavian Raceway
Tävlingsdatum:
Söndag 8 september 1968
Tävlingsledare:
Sven "Smokey" Åsberg
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Standard Grupp 2 1600 cc
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
Ej specificerad
Domare:
Ej angivet
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Standard Grupp 2 1600 cc
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
3500
Tävlingssekreterare:
Jack Ohlsson

  Visa klassindelad lista


SnrFörareLandKlubbOrtFordonAnmälare
1Ola AnderssonSWEGötene MK BMC Cooper S 
2Ulf DahlSWERHKBålstaFord Cortina LotusRune Lindqvist Glas
3Bo WallinSWEHuddinge MKJohanneshovFord Cortina Lotus 
4Gösta Karlsson SWEWäxjö MS SAAB 96 Sport 
5Bengt StrömbergSWEGöteborgs MF BMC Cooper S 
6Kjell ThollonenSWEAnderstorp RC Ford Cortina LotusTeam Mosarp Racing
7Ove SöderlundSWEAnderstorp RC Ford Cortina LotusTeam Mosarp Racing
8Roland "Lövis" JohanssonSWEWäxjö MSVäxjöFord Cortina LotusTeam Filemon
9Roland "Lill-Smokey" ÅsbergSWEAnderstorp RCAnderstorpFord Cortina LotusTeam Mosarp Racing
10Ragnar SegringSWEKAK/UEnebybergFiat Abarth 1000Malvac Racing
11Anders WaernerSWESMK VingåkerOxelösundFord Cortina LotusBirgitta Waerner
12Leif ThalinSWEHyllinge MSKristianstadFiat Abarth 1000Stig Boman
13Dorry Pettersson WunderlichSWEHyllinge MSMalmöGlas 1304 TS 
15Olof WijkSWEFalkenbergs MKHalmstadFiat Abarth 1000Team Viktor
16Robert DanebySWEStockholms BKTäbyFord Cortina Lotus 
17Roy AnderssonSWESMK MunkedalLysekilFord Cortina Lotus 
18Tommy JagerwallSWEHässleholms MKHässleholmBMC Cooper STeam Baltzar Racing
19Krister EliassonSWELinköpings MSLinköpingBMC Cooper STeam Filbyter
20Bo LjungfeldtSWEKAKEkeröFord Escort TCFord Motor C:o Stockholm
21Börje LybeckSWEHalmstads AKHalmstadBMC Cooper S 
22Key ThunSWESMK VadstenaVadstenaFord Cortina LotusTeam Tåkern Racing
23Jan ÅkessonSWEHyllinge MSDalbyFord Cortina Lotus 
24Jan LarssonSWEUlricehamns MKBoråsFord Cortina LotusAuto-centrum i Ulricehamn AB
25Enar HemmingsSWEGöteborgs MFVegbyOpel KadettSRT Racing
26Sture DanielssonSWERHKEskilstunaBMC Cooper S 
27Åke SandSWEVara MKNossebroBMC Cooper S 
28Inge ErngårdSWEWäxjö MS Opel Kadett 
29Gunnar DandenellSWEVolvo IFPartilleNSU 1000 TT SpiessSRT Racing
30Kjell Åke ChristianssonSWELaholms MK BMC Cooper SLaholms Racing
31Erland JohanssonSWESMK Värnamo  BMC Cooper 998 
32Ragnar EklundSWESkaraborgs SVKTråvadBMC Cooper S 
33Lennart HenrikssonSWENässjö SVKNässjöRenault R8 GordiniTord Malmström
34Björn AnnerstedtSWEBotkyrka MKÄlvsjöBMC Cooper S 
35Lars CarlssonSWEBotkyrka MK Ford Cortina LotusUlf Carlsson
36Nils-Erik ErikssonSWEKarlskoga MKLindesbergFord Cortina Lotus 
37Zaba Cisky de LukatsSWEUlricehamns MKUlricehamnRenault R8 GordiniBorgesunds Bil A.B
38Gert-Elis ElissonSWEFalkenbergs MKTvååkerRenault R8 Gordini 
40Kent MalmbergSWETomelilla MKOnslundaBMC Cooper S 
41Johnny LundbergerSWEMS StockholmBrommaBMC Cooper S 
42Ib Ollerup ChristiansenDENKDAK SportKøbenhavnFiat Abarth 1000 
43Jerry DavisSWEHalmstads AKHalmstadFiat Abarth 1000Sonborch Christensen

Design by Bloms IT