Falkenberg Classic Final 2006
Classic Formula, Heat 1, 15 varv

Serie:
RHK
Bana:
Falkenberg
Tävlingsdatum:
Lördag 9 september 2006
Tävlingsledare:
Börje Blomén
Heat:
Classic Formula
Längd i km:
27.6 km
Snabbaste varv:
47.037, Michael "Micke" Juhlin
Domare:
Reine Eriksson
Klass:
Formel Ford 1600cc 72-76 H
Formel Ford 1600cc 77-81 I
Formel Ford 1600cc 82-90 J
Formel Super Vee 77-81
Formula 2 72-84
Formula 3 74-86
Formula Atlantic
Formula Ford 2000
Pole Position:
#89 Michael "Micke" Juhlin
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Lizette Berntsson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
175Peter GustafsonSWESSK
FarstaMagnum 8531, F 3/448.14812:16.22615  
280Bruno Hvid NielsenDENHMS - DK
GjerlevReynard SF861, FF/3b-d48.0412:17.8831501.657 
389Michael "Micke" JuhlinSWEKAK
SundbybergMarch 7421, F 2/547.03712:19.7041503.478 
47Johnny HansenDENNæstved MKA
HörbyFormel Opel Lotus2, F 3/449.11412:29.2111512.985 
547Petter HuseNORNSK
HaslumGRD 3731, FB/2a49.53112:37.0171520.791 
688Rolf JohanssonSWERHK
Saltsjö BooGRD 2722, F 2/547.6512:41.9851525.759Nacka Biltrim
770Francis HornNORNSK
NesoddenChevron B38 Toyota/Nova3, F 3/449.07212:45.1391528.913 
850Henrik HanssonSWEMSCC
GråboVan Diemen RF851, FF/2c J49.77712:45.4431529.217 
982Steen Seit JespersenDENHMS - DK
GentofteReynard SF832, FF/3b-d49.46612:49.7951533.569 
1079Seved LundbergSWERHK
StockholmVeemax MkIX1, FW/1b49.56612:57.5611541.335 
1123Björn OtterbergSWERHK
SkillingarydMerlyn Mk20A1, FF/2a H51.08313:00.5341544.308 
1227Pähr "Pelle" SvenssonSWERyds MK
KungsbackaRoyale RP212, FF/2a H51.40413:05.3911549.165 
1360Aslak Heldal HaugenNORNAF
OsloVan Diemen RF852, FF/2c J51.39713:06.6071550.381 
1449Peter SikströmSWEAnderstorp RC
FristadVan Diemen RF791, FF/2b I51.40513:06.971550.744 
1567Kolbjørn HeldalNORKNA Telemark
DrangedalRalt RT304, F 3/451.09513:09.5251553.299 
1668Pontus KarlssonSWEHyllinge MS
LjungbyRalt RT345, F 3/448.94112:02.14214DNF 
1752Arne EvaldssonSWEBengtsfors MC
BengtsforsVan Diemen RF843, FF/2c J53.29312:41.693141v 
1818Lars Erik "Atte" ÅkerstenSWESVKG
V:a FrölundaVan Diemen RF763, FF/2a H54.11813:07.4141v 
1987Bert LundgrenSWESSK
NorsborgVan Diemen RF894, FF/2c J53.713:09.175141v 
2051Erland AnderssonSWEFalkenbergs MK
KullavikReynard5, FF/2c J56.1612:34.227132v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF6Thomas MullinDENNæstved MKA
PadborgFormel Opel Lotus, F 3/447.18206:20.8998 
DNF77Göran SprinchornSWEHyllinge MS
StehagReynard SF84, FF/3b-d51.31107:27.7148 

Tiderna är producerade av: Raceresults.se