Anderstorp Race Festival 2007
RS & Clubman, Heat 1, 12 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
SPVM
Bana:
Scandinavian Raceway
Tävlingsdatum:
Lördag 18 augusti 2007
Tävlingsledare:
Anders Gustavsson
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
RS & Clubman
Längd i km:
48.3 km
Snabbaste varv:
1:37.49, Thomas Stamreus (Nilsson)
Domare:
Mikael Carlsson
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Clubman
RS
Pole Position:
#2 Thomas Stamreus (Nilsson)
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Matilda Eriksson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
12Thomas Stamreus (Nilsson)SWEKarlskoga MFTrosaPRC S981, RS01:37.4919:35.26912  
275Petter BergerSWEMalmö AKSvedalaPhantom S211, CM01:37.59219:37.1121201.843Lockarps Gokart
353Svein LangholmNORAMCAROsloMallock U2 Mk312, CM01:38.83920:00.2061224.937 
464Stewart Stjernholm(Laursen)NORNMK SolørNesbruPhantom P943, CM01:38.63520:03.2641227.995 
54Peter ErikssonSWEHyllinge MSFlyingePRC Opel2, RS01:40.57920:26.1811250.912 
670Flemming BendixenDENHMS - DKHerlevMallock U2 Mk314, CM01:40.99620:26.6841251.415 
751Søren P ChristensenDENHMS - DKNivåMallock U2 Mk315, CM01:40.88720:27.8511252.582 
855Erik Selim LundkvistSWEKAKSträngnäsBodin Mk9B6, CM01:41.08320:27.9531252.684 
956Jan NordgrenSWEMSCCHöllvikenPhantom S227, CM01:43.00820:51.457121:16.188 
1063Johan WesterbergSWESSKÖdsmålPhantom P918, CM01:42.60421:03.825121:28.556 
1157Peter StrandSWEMSCCAsmundtorpMallock U2 Mk309, CM01:44.74521:18.005121:42.736 
1252Hans JohanssonSWESSKKopparbergBodin Mk910, CM01:44.37421:18.455121:43.186 
1358Jens Storm-NielsenDENHMS - DKHolbækMallock U2 Mk3111, CM01:46.623 111v 
1477Olle JonssonSWERHKDanderydVision V9512, CM01:46.414 111v 
1599Ingvar MattssonSWEAnderstorp RCAnderstorpRadical Prosport3, RS01:38.891 111v 
1662Pete RobertsNORKNA RomsdalAukraMallock U2 Mk2413, CM01:47.354 111v 
1759Jan StrandSWEMSCCAsmundtorpMallock U2 Mk20B14, CM01:50.425 8DNF 
1860Mikael AagaardDENMSCCKøbenhavnMallock U2 Mk20B15, CM01:47.181 7DNF 
1912Bjarne MummSWESSKStockholmMallock U2 Mk344, RS01:39.501 6DNF 
2054Jonas SvenssonSWESVKGSvenshögenBodola Mk5 Evolution16, CM02:22.003 3DNF 


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
12Thomas Stamreus (Nilsson)Saknar kvaltider.
1358Jens Storm-NielsenFinns inga sluttider.

Design by Bloms IT