Sportvagnsmeeting Kinnekulle 2007
Formel Ford/Formel Vee, Heat 2, 11 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Kinnekulle Ring
Tävlingsdatum:
Söndag 27 maj 2007
Tävlingsledare:
Olle Bång
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Formel Ford/Formel Vee
Längd i km:
22.803 km
Snabbaste varv:
55.604, Magnus Ahlqvist
Domare:
Ej angivet
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Formel Ford 1600cc 72-76 H
Formel Ford 1600cc 77-81 I
Formel Ford 1600cc 82-90 J
Formel Vee 65-68 B
Formel Vee 69-71 C
Formula 2 47-71
Formula 3 1000cc (64-70)
Formula Junior E
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Stina Röjder

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
123Björn OtterbergSWERHKSkillingarydMerlyn Mk20A1, FF/2a H58.99611:08.96111  
227Pähr "Pelle" SvenssonSWERyds MKKungsbackaRoyale RP212, FF/2a H59.42711:09.8681100.907 
337Henry AnderssonSWERHKFlobyVan Diemen RF791, FF/2b I59.35911:10.6451101.684 
450Henrik HanssonSWEMSCCGråboVan Diemen RF772, FF/2b I59.98311:13.6571104.696 
520Håkan LindevretSWERHKHässelbyRoyale RP213, FF/2a H01:00.5411:21.0211112.06 
655Bert LundgrenSWERHKNorsborgVan Diemen RF891, FF/2c J01:00.13111:21.6931112.732 
766Kevin N CrammerSWEClassic FormulaJärfällaVan Diemen RF872, FF/2c J01:00.60411:23.7261114.765 
860Aslak Heldal HaugenNORNAFOsloVan Diemen RF853, FF/2c J01:01.36511:36.0751127.114 
998Lars "Cykelhandlar´n" JonssonSWEV:a Östergötlands MKMantorpGMS III1, FV/1 C01:02.55611:42.6221133.661 
1089Christer EricssonSWERHKUppsalaHansen Mk IV2, FV/1 C01:02.33511:43.4121134.451 
1191Lars-Gunnar "Vegas" JohanssonSWEAnderstorp RCAnderstorpGMS III3, FV/1 C01:02.14111:45.7811136.82 
1297Sven-Åke "Billebergar´n" SvenssonSWEHyllinge MSBillebergaAustro Vau4, FV/1 C01:02.25811:46.191137.229 
1380Thomas MarklundSWEMK KopparbergLindesbergRPB5, FV/1 C01:03.26811:57.6631148.702Team Helix
145Magnus AhlqvistSWEVäxjö SVKRydaholmCooper T711, F255.60411:59.4621150.501 
1587Christian SörensenSWESVKGEdBMVee6, FV/1 C01:03.49312:02.7281153.767 
1685Axel G MadsenSWEGränna MKGrännaBMVee7, FV/1 C01:04.51312:03.3741154.413 
1772Frank HögmanSWEMK KopparbergLindesbergRPB1, FV/1 B01:08.43411:40.061101vTeam Helix
1874Per-Åke BeijerstenSWESMK UppsalaUppsalaDolling2, FV/1 B01:08.24111:41.82101v 
1992Bo PetterssonSWERHKUppsalaVeemax8, FV/1 C01:08.51611:45.63101v 
2065Ronny Bogen-JensenNORKNA HaldenHaldenBeach Car Mk53, FV/1 B01:08.47411:46.821101v 
2171Stefan PerssonSWERHKHelsingborgRPB4, FV/1 B01:15.64511:57.22892v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNS41Lars-Göran SjöbergSWERHKFinspångSwebe Cooper, FJ/1   
DNS51Mats JohanssonSWELinköpings MSÅkersbergaVan Diemen RF87, FF/2c J   
DNS63Per GustafsonSWESMK TrollhättanHisings BackaBrabham BT18, F3/2   
DNS69Johnny OlssonSWEOskarshamns RRCOskarshamnVeeva, FV/1 B   

Tiderna är producerade av: Race Consulting

Design by Bloms IT