Rudskogen Asfalt Classic 2016
Norsk Historisk Racing Klasse 8 & 9 (E,F & G), Kval

Serie:
Racing NM
Bana:
Rudskogen
Tävlingsdatum:
Lördag 13 augusti 2016
Tävlingsledare:
Roger Osufsen
Heat:
Norsk Historisk Racing Klasse 8 & 9 (E,F & G)
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:43.937, Kristian Pandur
Domare:
Thomas Michelsen
Klass:
HRN E&F-65 GT 1301cc- (8)
HRN E&F-65 STD 1301-1600cc (8)
HRN E&F-65 STD 1601cc- (8)
HRN E&F-65 STD-1300cc (8)
HRN F&G-1150cc (9)
HRN G 66-71 -1300cc (9)
HRN G 66-71 1301-1600cc (9)
Pole Position:
#82 Kristian Pandur
Publik:
3500
Tävlingssekreterare:
Heidi Engedal

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
182Kristian PandurNORNMK Modum & SigdalÅmotFord Escort TC1, G1601:43.937 
261Atle RambergNORKNA VarnaHobølFord Escort 1300 GT1, G1301:44Ramberg Racing
324Jon AsakskogenNORAsker & Bærum MSPHurdalFord Mustang1, EFS16+01:46.27 
4111Frode AlhaugNORKNA VålerbanenHamarChevrolet Corvette Stingray1, EFGT13+01:46.356 
57Odd-Andreas IngebrigtsenNORHistorisk Racing NorgeLampelandAustin Cooper S2, G1301:47.725 
619Øivind Johan LarsenNORNAF MSP VålerbanenMinnesundAustin Cooper S3, G1301:48.358 
715Lars Kristian EkornessNOR Historisk Racing NorgeStabekkMorris Cooper S1, EFS1301:48.58SpeedCar Motor
84Lars IngebrigtsenNORHistorisk Racing NorgeFlesbergMorris Cooper S4, G1301:49.268 
994Morten Chr. SchønheyderNORHistorisk Racing NorgeJarBMC Cooper S5, G1301:49.274 
1092John Robert SamuelsenNORNorsk Mini Cooper ClubKlokkarstuaMorris Cooper S6, G1301:49.68 
1162John A JohansenNORNMK KongsbergKongsbergMini 1275 GT7, G1301:51.106Pilot Engineering Motorsport
1234Arne TeigNORHistorisk Racing NorgeTolvsrødFord Cortina Lotus1, EFS1601:51.2 
1318Erik DoblougNORNMK SolørLundesæterFord Mustang2, EFS16+01:51.628 
1413Tom M HerskedalNORHistorisk Racing NorgeVESTBYAustin Cooper S8, G1301:52.002 
15192Birger NielsenDENASKStenløseFord Escort 1300 GT9, G1301:52.37 
168Jan AkreNORKNA OpplandOsloNSU 1000 TT1, FG115001:52.685Akre Sport Support
1788Paw HansenDENHMS - DKVejbyMini 1275 GT10, G1301:54.937 
18124Lars Kåre RødsethNORHistorisk Racing NorgeÅlesundFord Escort 1300 GT11, G1301:56.052 
19138John Oluf AursandNORNSKTrondheimAlfa Romeo 1600 GTA2, G1601:56.254Singsaker Racing
2097Fredrik Birger KnutsenNORKNA HaldenHaldenHillman Imp Super2, FG115001:56.844 
2133Tore LyseboNORHistorisk Racing NorgeSandefjordFiat Abarth 1000 TC3, FG115001:58.802 
2265Jan ThorsenNORNSKLarvikFiat Abarth 1000 TC4, FG115002:02.642 
2345Svein Vidar AannestadNORNMK KongsbergSandeAlfa Romeo 1300 GTJ12, G1302:04.574Cyrus Racing

Tiderna är producerade av: Race Consulting

Design by Bloms IT