Falkenberg Classic Final 2016
Verktygsboden Modsport, Heat 2, 15 varv

Serie:
SPVM
Bana:
Falkenberg
Tävlingsdatum:
Söndag 18 september 2016
Tävlingsledare:
Ulf Sanell
Heat:
Verktygsboden Modsport
Längd i km:
27.6 km
Snabbaste varv:
45.663, Peter Eriksson
Domare:
Reine Eriksson
Klass:
Verktygsboden Modsport I
Verktygsboden Modsport II
Verktygsboden Modsport III
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Monki Eklund

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
125Peter ErikssonSWEHyllinge MS
FlyingePorsche 991 Cup1, I45.66311:43.6815  
2944Peter SandénSWESVKG
ValldaPorsche 944 Turbo2, I47.16312:04.8291521.149 
330Stefan PfisterSWESSK
AlingsåsLotus Europa VQ35DE3, I47.65612:11.5791527.899Hemsjö Tältservice
429Sven-Åke LarssonSWEFalkenbergs MK
FalkenbergPorsche 997 Cup4, I47.16712:12.2151528.535 
547Bo JohanssonSWESSJ Jönköping
JönköpingChevron GR81, II47.38212:24.3221540.642 
612Nicklas JohanssonSWEHässleholms MK
TormestorpLotus Super 71, III48.99912:35.2331551.553 
799Niklas MårtenssonSWEMSCC
TomelillaPorsche 944 Turbo2, III49.1311:47.588141v 
874Thomas LarssonSWEMSCC
KävlingePorsche 944 Turbo3, III49.68611:57.775141v 
962Kent HeijelSWEMX-5 RC
KilMazda MX-54, III50.17512:01.746141v 
10161Gert SeverinssonSWEFalkenbergs MK
EldsbergaBMW M3 E362, II49.77112:06.465141v 
1146Pär FredrikssonSWESkaraborgs SVK
VarbergPorsche 944 S25, III50.89812:16.107141v 
1296Andreas EkvallSWEGröndal MSK
HallstahammarGinetta G20 6, III50.88312:16.396141v 
1326Melwin NilssonSWEHyllinge MS
TomelillaGinetta G20 7, III51.73512:23.019141v 
1488Fredrik OlssonSWEMSCC
TrelleborgGinetta G20 8, III50.76112:26.975141v 
1555Niklas FalkSWESVKG
KungsbackaMazda MX-59, III51.67612:27.861141v 
1681Ulf AnderssonSWEFalkenbergs MK
UgglarpMazda MX-510, III52.46411:45.477132vLassagård Racing Team
1782Lars EngvallSWEFalkenbergs MK
FalkenbergPorsche 944 S211, III52.57711:52.934132v 
1894Malin ErikssonSWESkövde MK
SkövdeCaterham 712, III54.57512:14.651132v 
197Niklas KristianssonSWEFalkenbergs MK
VessigebroGinetta G4013, III51.76210:02.90711DNFKS Anläggning & Mark AB


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF4Bengt JohanssonSWEKalmar SVK
VassmolösaAC Cobra, I48.12903:33.3734 
DNS45Krister Andero(Andersson)SWESSK
FalköpingPorsche Boxster, II   
DNS71Per HydénSWEAnderstorp RC
AnderstorpHonda CRX, III   
DNS77Johan HedströmSWEMX-5 RC
LinköpingMazda MX-5, III   

Tiderna är producerade av: MB Racesupport AB