Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2016
Standard-1965 1000cc, Heat 1, 9 varv

Serie:
RHK
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Lördag 2 juli 2016
Tävlingsledare:
Max Dymling
Heat:
Standard-1965 1000cc
Längd i km:
18.63 km
Snabbaste varv:
1:17.599, Mattias Ståhlberg
Domare:
Mikael Karlstedt
Klass:
1000cc Period E
1000cc Period F
Pole Position:
#60 Mattias Ståhlberg
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Mats Ek

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
152Hans BeckertSWEFalkenbergs MKFalkenbergFord Mustang1, CT6 F01:17.97412:43.5759  
250Reinhold DaubnerSWEKolsva MSArbogaFiat Abarth 1000 Corsa2, CT6 F01:18.26112:44.701901.126 
360Mattias StåhlbergSWEKAKEkeröBMC Cooper 970 S3, CT6 F01:17.59912:45.032901.457 
446Per SkårnerSWEVäxjö SVKKäringerydFiat Abarth 1000 TC4, CT6 F01:18.04412:45.094901.519 
538Fredrik TornérhielmSWERHKLidingöSAAB 96 Sport5, CT6 F01:17.87413:05.488921.913 
662Ulf SvenssonSWESVKGÄlvängenSAAB 966, CT6 F01:20.87413:08.522924.947 
730Christer OlssonSWETomelilla MKTomelillaSAAB 96 Sport7, CT6 F01:23.43813:26.218942.643 
828Krister WigrenSWEArlövs MCLöddeköpingeSAAB 96 Sport8, CT6 F01:23.00913:26.723943.148 
934Anders JensenSWEBorås MKBoråsSAAB 96 Sport9, CT6 F01:22.24413:29.675946.1Knalle Racing
1054Bruno HelgessonSWERHKHarplingeAustin Cooper 970 S10, CT6 F01:20.94913:31.109947.534 
117Gustaf StenquistSWERHKHalmstad Fiat Abarth 850 TC1, CT1 E01:23.37113:32.235948.66 
1243Per Ola PerssonSWERHKHalmstadSAAB 9611, CT6 F01:23.08913:41.143957.568Persson & Partners AB
139Jan ChristiansSWERHKBorlängeAustin A40 Futura2, CT1 E01:25.61513:50.93791:07.362 
1419Peter NylénSWERHKTrollhättanSAAB 963, CT1 E01:25.63413:51.25691:07.681Knalle Racing
156Karl-Gustaf RundbergSWEHyllinge MSKlippanSAAB 964, CT1 E01:26.42813:51.49991:07.924Rost & Rök Racing
161Peter KumlinSWERHKVinönAustin A355, CT1 E01:26.65713:55.19691:11.621 
1763Timo MurbergerSWERHKLidingöSAAB 96 Sport12, CT6 F01:26.26314:08.11791:24.542 
1818Mats LundkvistSWESSKSträngnäsAustin A40 Futura6, CT1 E01:26.914:09.67491:26.099 
194Anders JohanssonSWEMSCCBjärredSAAB 93B7, CT1 E01:28.80312:46.00681v 
2031Gert KronborgSWESvedala MKYstadSAAB 9613, CT6 F01:29.16812:53.11581v 
215Emil AnderssonSWESvedala MKJönköpingSAAB 93B8, CT1 E01:30.44813:03.42481v 
2215Kenneth NilssonSWERHKTeckomatorpSAAB 969, CT1 E01:30.95713:04.87181v 
2336Lars-Erik DanielssonSWEMSK HammarenSurahammarSAAB 96 Sport14, CT6 F01:25.45313:10.96381v 
243Per HågemanSWERHKMalmöDKW Junior10, CT1 E01:31.38413:17.51381vNo Racing Team
252Alf KarlssonSWERHKÅhusSAAB 9611, CT1 E01:31.65913:18.08781v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNS10Alf PåhlssonSWETrelleborgs MKTrelleborgDKW AU 1000 S, CT1 E   


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
DNS10Alf PåhlssonTappade hjulet på uppvärmningsvarvet.
934Anders Jensen15 sek tillägg p g a tjuvstart.
1054Bruno Helgesson15 sek tillägg p g a tjuvstart.

Tiderna är producerade av: Race Consulting

Design by Bloms IT