Ronnie Peterson Historic GP Anderstorp 2008
Ginetta G20 Cup, Heat 2, 10 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
Ingen serie
Bana:
Scandinavian Raceway
Tävlingsdatum:
Söndag 8 juni 2008
Tävlingsledare:
Fredrik Skoghag
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Ginetta G20 Cup
Längd i km:
40.25 km
Snabbaste varv:
1:51.047, Hampus Rydman
Domare:
Hans Hillebrink
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Ginetta G20 Cup
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Matilda Eriksson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvTidVarvDiff
19Ola NilssonSWEHässleholms MKHelsingborgGinetta G20 01:51.92418:50.27610 
22Hampus RydmanSWEKAKEnskedeGinetta G20 01:51.04719:00.2741009.998
327Mats NilssonSWEHyllinge MSBillebergaGinetta G20 01:52.49219:00.8461010.57
46Jesper NilssonSWEKAKJärfällaGinetta G20 01:53.46219:10.7831020.507
522Ted BrinkSWEKAKEslövGinetta G20 01:52.80819:18.4411028.165
63Jenna BrorssonSWEHyllinge MSÄngelholmGinetta G20 01:54.9519:21.8891031.613
762Felix HindemoSWESödertälje KRCSödertäljeGinetta G20 01:53.97819:22.7491032.473
87Anders EkdahlSWEÖstgöta SKLinköpingGinetta G20 01:54.23219:35.8761045.6
915Carl-Eric SköldSWEÖstgöta SKLinköpingGinetta G20 01:55.76619:37.7181047.442
1020Anders HedensjöSWESkellefteå MSVällingbyGinetta G20 01:55.88419:46.2231055.947
1121Billi JonassonSWEMK GutarnaVisbyGinetta G20 01:53.75919:53.626101:03.35
128Martin HagmanSWEMK RimoRimboGinetta G20 01:55.1420:02.112101:11.836
1366Michael PearsonGBR Ginetta G20 01:58.71820:08.824101:18.548
1412Gunnar RantzowSWEStockholms BKHuddingeGinetta G20 01:57.68820:15.449101:25.173
154Henrik GustafssonSWEAnderstorp RCFalköpingGinetta G20 01:57.46220:15.732101:25.456
1623Martin FridholmSWEHyllinge MSGöteborgGinetta G20 01:58.02620:16.281101:26.005
1719Anders JansaSWESVKGGöteborgGinetta G20 01:59.19520:26.561101:36.285
1817Alexander PfisterSWESSKAlingsåsGinetta G20 02:00.52720:49.006101:58.73
1955Anders CarlssonSWEHyllinge MSEslövGinetta G20 01:53.29719:05.06591v
2010Staffan SvenstigSWEAnderstorp RCLerumGinetta G20 02:05.97819:33.50291v
2116Tomas EbegårdSWEStockholms BKStockholmGinetta G20 02:08.12719:46.11791v
2265Lars WiezellSWEKAKStockholmGinetta G20 02:02.8915:04.3427DNF


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvTidVarv
DQ18Adrian WrethagenSWEMK GutarnaStockholmGinetta G20 02:00.46618:49.1249
DNF5Peter SimonsSWEKAK TäbyGinetta G20 01:55.41909:55.0415
DNF14Thomas BelfrageSWETeam 13HovåsGinetta G20 02:04.65604:20.3722
DNS60Dan "Sam Whan" von RosenSWESSKSmygehamnGinetta G20   
DNS69Johan LindbrandtSWEKAKStockholmGinetta G20   
DNF11Tobias BrinkSWESMK HörbyMalmöGinetta G20  01.514
DNF83Björn CarleflodSWEKAKEnskedeGinetta G20  01.816

Tiderna är producerade av: MB Racesupport AB

Design by Bloms IT