Ronnie Peterson Historic GP Anderstorp 2008
Formel Ford 1600cc, Heat 2, 10 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
Ingen serie
Bana:
Scandinavian Raceway
Tävlingsdatum:
Söndag 8 juni 2008
Tävlingsledare:
Fredrik Skoghag
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Formel Ford 1600cc
Längd i km:
40.25 km
Snabbaste varv:
1:46.755, Henrik Hansson
Domare:
Hans Hillebrink
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Formel Ford 1600cc 67-71 G
Formel Ford 1600cc 72-76 H
Formel Ford 1600cc 77-81 I
Formel Ford 1600cc 82-90 J
SAKNAS
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Matilda Eriksson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiff
1402Henrik HanssonSWEMSCCGråboVan Diemen RF851, FF/2c J01:46.75517:52.47210 
256Niklas JonssonSWEHyllinge MSStaffanstorpReynard 89F2, FF/2c J01:47.80618:06.1261013.654
3401Michael "Micke" JuhlinSWERasbo MKSundbybergRoyale RP313, FF/2c J01:48.08618:24.4751032.003
4100Yngve SällqvistSWEKatrineholms MKKatrineholmReynard1, SAKN01:49.80318:27.4551034.983
537Henry AnderssonSWERHKFlobyVan Diemen RF791, FF/2b I01:49.7918:28.111035.638
644Lars KlintbergSWERHKStockholmVan Diemen RF772, FF/2b I01:49.45618:28.6961036.224
723Björn OtterbergSWERHKSkillingarydMerlyn Mk20A1, FF/2a H01:49.98818:30.6681038.196
829Peter SikströmSWEAnderstorp RCFristadVan Diemen RF793, FF/2b I01:50.06518:36.6161044.144
927Pähr "Pelle" SvenssonSWERyds MKKungsbackaRoyale RP212, FF/2a H01:49.63118:48.471055.998
1020Håkan LindevretSWERHKHässelbyRoyale RP213, FF/2a H01:51.59718:49.4841057.012
11400Alf BlomgrenSWEFalkenbergs MKLindomeVan Diemen RF894, FF/2c J01:53.18119:03.355101:10.883
1241Hans LundbergSWERHKÅsaRoyale RP244, FF/2b I01:53.08919:03.763101:11.291
1334Greger AronssonSWERHKSkogåsVan Diemen RF764, FF/2a H01:53.56319:17.507101:25.035
1461Francis HornNORRHKNesoddenReynard 86F5, FF/2c J01:54.00119:23.461101:30.989
1551Jørn BoldingDENHMS - DKGentofteLotus 511, FF/1 G01:53.67919:23.836101:31.364
1643Per FogelbergSWEKarlskoga MFForshagaRoyale RP245, FF/2b I01:53.92119:24.849101:32.377
17405Michaela Månlycke (Axelsson)SWERHKGrimslövLotus 51B2, FF/1 G01:55.40419:40.997101:48.525
1812Erland AnderssonSWEFalkenbergs MKKullavikReynard6, FF/2c J01:56.16619:44.002101:51.53
1931Ib RasmussenDENHMS - DKTisvildelejeCorami5, FF/2a H01:57.27517:58.27391v


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarv
DNS35Putte OdinSWEAnderstorp RCFållingeVan Diemen RF77, FF/2b I  
DNS52Arne EvaldssonSWEBengtsfors MCBengtsforsRoyale RP24, FF/2b I  
DNS55Bert LundgrenSWERHKNorsborgVan Diemen RF89, FF/2c J  
DNS60Povl BarfodDENASKKalundborgTitan Mk6, FF/2a H  

Tiderna är producerade av: MB Racesupport AB

Design by Bloms IT