Ronnie Peterson Historic GP Anderstorp 2008
Formel Ford 1600cc, Heat 1, 8 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
Ingen serie
Bana:
Scandinavian Raceway
Tävlingsdatum:
Söndag 8 juni 2008
Tävlingsledare:
Fredrik Skoghag
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Formel Ford 1600cc
Längd i km:
32.2 km
Snabbaste varv:
1:46.84, Henrik Hansson
Domare:
Hans Hillebrink
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Formel Ford 1600cc 67-71 G
Formel Ford 1600cc 72-76 H
Formel Ford 1600cc 77-81 I
Formel Ford 1600cc 82-90 J
SAKNAS
Pole Position:
#402 Henrik Hansson
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Matilda Eriksson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiff
1402Henrik HanssonSWEMSCCGråboVan Diemen RF851, FF/2c J01:46.8414:22.1758 
256Niklas JonssonSWEHyllinge MSStaffanstorpReynard 89F2, FF/2c J01:46.92414:24.51802.335
3100Yngve SällqvistSWEKatrineholms MKKatrineholmReynard1, SAKN01:49.76314:49.83827.655
427Pähr "Pelle" SvenssonSWERyds MKKungsbackaRoyale RP211, FF/2a H01:49.46914:50.129827.954
537Henry AnderssonSWERHKFlobyVan Diemen RF791, FF/2b I01:50.0414:50.572828.397
623Björn OtterbergSWERHKSkillingarydMerlyn Mk20A2, FF/2a H01:49.76414:50.771828.596
720Håkan LindevretSWERHKHässelbyRoyale RP213, FF/2a H01:50.29614:54.714832.539
8401Michael JuhlinSWERasbo MKSundbybergRoyale RP313, FF/2c J01:50.04614:55.369833.194
944Lars KlintbergSWERHKStockholmVan Diemen RF772, FF/2b I01:51.56815:03.98841.805
1052Arne EvaldssonSWEBengtsfors MCBengtsforsRoyale RP243, FF/2b I01:52.97515:21.384859.209
1160Povl BarfodDENASKKalundborgTitan Mk64, FF/2a H01:53.06215:22.34581:00.17
12400Alf BlomgrenSWEFalkenbergs MKLindomeVan Diemen RF894, FF/2c J01:53.08515:29.52581:07.35
1343Per FogelbergSWEKarlskoga MFForshagaRoyale RP244, FF/2b I01:53.12915:30.23881:08.063
1441Hans LundbergSWERHKÅsaRoyale RP245, FF/2b I01:52.67415:30.67881:08.503
1561Francis HornNORRHKNesoddenReynard 86F5, FF/2c J01:53.98415:39.29181:17.116
16405Michaela Månlycke (Axelsson)SWERHKGrimslövLotus 51B1, FF/1 G01:54.32815:39.60181:17.426
1751Jørn BoldingDENHMS - DKGentofteLotus 512, FF/1 G01:55.60515:40.24381:18.068
1834Greger AronssonSWERHKSkogåsVan Diemen RF765, FF/2a H01:54.40115:42.74381:20.568
1935Putte OdinSWEAnderstorp RCFållingeVan Diemen RF776, FF/2b I01:54.39813:32.7917DNF
2031Ib RasmussenDENHMS - DKTisvildelejeCorami6, FF/2a H02:00.32514:25.39671v
2112Erland AnderssonSWEFalkenbergs MKKullavikReynard6, FF/2c J01:56.06114:26.98871v


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarv
DNF29Peter SikströmSWEAnderstorp RCFristadVan Diemen RF79, FF/2b I  
DNS55Bert LundgrenSWERHKNorsborgVan Diemen RF89, FF/2c J  

Tiderna är producerade av: MB Racesupport AB

Design by Bloms IT