BF-Goodrich Cup
Pl | Snr | Förare | Land | Klubb | Ort | Fordon | Sn. varv | Anmälare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 12 | Jan Mattsson | SWE | Järfälla MK | Järfälla | Opel Ascona | 02:00.1 | Ronwill Speedshop |
2 | 7 | Ingvar Uthby | SWE | Borlänge MK | Borlänge | Volvo 142 | 02:02.9 | Gullans Bröd UPA Racing |
3 | 3 | Åke Gunnarsson | SWE | Skene MS | Göteborg | Opel Manta | 02:03.4 | Skandia Rostskydd |
4 | 4 | Kurt "Osten" Olsson | SWE | Falkenbergs MK | Varberg | Volvo 142 | 02:03.4 | Team Sibylla |
5 | 14 | John Erik Öberg | SWE | SSK | Ösmo | Opel Kadett | 02:03.9 | Fromqvist AB |
6 | 2 | Jörgen Johannesson | SWE | Borås MK | Rydboholm | Volvo 142 | 02:04.1 | |
7 | 5 | Bengt Pettersson | SWE | Örebro RC | Örebro | Volvo 142 | 02:04.3 | Jungheinrich Sv AB |
8 | 1 | Bill Taube | SWE | SSK | Solna | BLMC | 02:04.4 | Dalhems Minisport |
9 | 121 | Bo Strandell | SWE | Hyllinge MS | Munka-Ljungby | SAKNAS | 02:04.5 | |
10 | 9 | Bill Elvborn | SWE | Fjärås MK | Onsala | Volvo 142 | 02:04.5 | Skandia Rostskydd |
11 | 58 | Ulf Larsson | SWE | Ulricehamns MK | Fristad | Ford Escort RS 2000 | 02:04.7 | |
12 | 15 | Jan Hammer | SWE | Göteborgs MF | Göteborg | Volvo Amazon (122S) | 02:04.8 | Holmqvist Bilar |
13 | 8 | Bo Edvinsson | SWE | Borås MK | Borås | Volvo 142 | 02:04.9 | |
14 | 96 | Bruno Mårtensson | SWE | Anderstorp RC | Gislaved | Volvo Amazon (122S) | 02:05.3 | Comfort Racing |
15 | 92 | Rolf Malm | SWE | Nora MK | Vintrosa | Volvo 142 | 02:05.9 | Atlet |
16 | 13 | Henrik Walli | SWE | Halmstads AK | Vessigebro | BMC Cooper S | 02:06 | Dalhems |
17 | 116 | Bertil "Bebben" Engström | SWE | SSK | Södertälje | Alfa Romeo | 02:06.1 | Dieter Schultz |
18 | 54 | Bengt Thenander | SWE | Borlänge MK | Borlänge | Volvo 142 | 02:06.3 | UPA Racing |
19 | 46 | Sten Jarl | SWE | Hyllinge MS | Helsingborg | Volvo 142 | 02:06.7 | |
20 | 36 | Jörgen Persson | SWE | Tjust MK | Ankarsrum | Volvo 142 | 02:07.5 | |
21 | 53 | Bertil Rohlén | SWE | SSK | Partille | Volvo 142 | 02:08.1 | |
22 | 117 | Dan "Rally-Kalle" Andersson | SWE | KAK | Oxie | Ford Escort RS 2000 | 02:09 | |
23 | 74 | Sven-Olof Sandberg | SWE | Ulricehamns MK | Ulricehamn | Volvo 142 | 02:09.3 | Lanthandlarn Dalum |
24 | 103 | Peter Sanell | SWE | Anderstorp RC | Anderstorp | Volvo Amazon (122S) | 02:09.4 | |
25 | 51 | Nils-Göran Engström | SWE | SSK | Södertälje | Simca | 02:09.7 | Anfra Slipmaterial |
26 | 44 | Peter Wiman | SWE | Göteborg | Volvo 142 | 02:09.7 | ||
27 | 61 | Fred Lindberg | SWE | Älvbygdens MK | Nol | BLMC | 02:10 | Scan Electro Vargön |
28 | 94 | Erik Lundgren | NOR | NMK Drammen | Drammen | BMC Cooper | 02:10.3 | Team Dalhem |
29 | 111 | Hans "Hasse Z" Berglund | SWE | Göteborgs MF | V:a Frölunda | Lotus Elan | 02:10.8 | Inmont Billack |
30 | 24 | Inger Ohlsson | SWE | Fjärås MK | Fjärås | Volvo Amazon (122S) | 02:11.6 | FBM Racing |
31 | 27 | Ronnie Nilsson | SWE | Anderstorp RC | Burseryd | Volvo 142 | 02:12.7 | FBM Racing Team |
32 | 57 | Urban Carlsson | SWE | SSK | Partille | Volvo Amazon (122S) | 02:12.8 | Elleman-Jakobsen |
33 | 118 | Sven-Arne Svensson | SWE | Falkenbergs MK | Varberg | Volvo 142 | 02:13.5 | |
34 | 25 | Morgan Eriksson | SWE | Fjärås MK | Fjärås | Volvo PV 544 | 02:14.7 | FBM Racing |
35 | 107 | Håkon Granberg | NOR | NAF | Eidsberg | Volvo Amazon (122S) | 02:22.1 | |
36 | 38 | Hans Nilsson | SWE | Hyllinge MS | Harlösa | Volvo Amazon (122S) | 02:25.4 | Team Däckshopen |
Snr | Förare | Fordon | Klass | Kommentar | 9 | Bill Elvborn | Volvo 142 | BF-Goodrich Cup | andra träningspassets tid 2.05.5 räknas ej pga uteslutning | 12 | Jan Mattsson | Opel Ascona | BF-Goodrich Cup | Efter kvalet kördes ett kvalheat, resultatet från kvalheatet saknar vi. | 103 | Peter Sanell | Volvo Amazon (122S) | BF-Goodrich Cup | andra träningspassets tid 4.44.1 räknas ej pga uteslutning. |
---|