Racing NM Vålerbanen 2023 Åpningsløp
Romnes/Gundersen Motorsport, Historic 8 & 9 (E,F & G), Heat 2, 12 varv
Heat
Romnes/Gundersen Motorsport, Historic 8 & 9 (E,F & G)
Klass
(8)-65 1301-2500cc
(8)-65 2501cc-
(9) 66-71 -1150cc
(9) 66-71 1151-1300cc
(9) 66-71 1601-2500cc
(9) 66-71 2501cc- +4V+Wankel
Tävlingsdatum
Söndag 7 maj 2023
Snabbaste varv
1:04.406, Marius Thormodsen
Tävlingsledare
Geir Tyskeberget
Tävlingssekreterare
Laila Tyskeberget
(9) 66-71 1601-2500cc
Pl | Snr | Förare | Land | Klubb | Ort | Fordon | Pl i klass | Sn. varv | Tid | Varv | Diff | Anmälare |
1 | 27 | Marius Thormodsen | NOR | Historisk Racing Norge | NESØYA | BMW 2002 Ti | 1, G25 | 01:04.406 | 13:28.438 | 12 | | |
2 | 85 | Tore Bjerke | NOR | KNA Nordvest | Ålesund | BMW 2002 | 2, G25 | 01:06.372 | 13:30.442 | 12 | 02.004 | 6016 racing |
3 | 30 | Ove Martin Billerud | NOR | NMK Solør | Skotterud | Volvo Amazon (122S) | 3, G25 | 01:11.064 | 14:32.503 | 12 | 1:04.065 | Billerud Motorsport |
4 | 54 | Steinar Halstenrud | NOR | Historisk Racing Norge | Eidal | Volvo 142 | 4, G25 | 01:10.64 | 14:39.38 | 12 | 1:10.942 | |
(9) 66-71 1151-1300cc
Pl | Snr | Förare | Land | Klubb | Ort | Fordon | Pl i klass | Sn. varv | Tid | Varv | Diff | Anmälare |
1 | 7 | Odd-Andreas Ingebrigtsen | NOR | NMK Kongsberg | Lampeland | Austin Cooper S | 1, G13 | 01:07.552 | 13:57.457 | 12 | | |
2 | 2 | Harald Tolpinrud | NOR | Norsk Mini Cooper Club | Krokkleiva | BLMC 1275 GT | 2, G13 | 01:07.726 | 13:57.993 | 12 | 00.536 | |
3 | 92 | John Robert Samuelsen | NOR | Norsk Mini Cooper Club | Klokkarstua | Morris Cooper S | 3, G13 | 01:10.242 | 14:24.738 | 12 | 27.281 | |
4 | 94 | Morten Chr. Schønheyder | NOR | Historisk Racing Norge | Jar | BMC Cooper S | 4, G13 | 01:10.151 | 14:28.799 | 12 | 31.342 | |
5 | 4 | Kåre Vaskinn | NOR | Historisk Racing Norge | Fjellhamar | Austin Clubman 1275 GT | 5, G13 | 01:11.19 | 14:38.025 | 12 | 40.568 | |
6 | 90 | Alf-Tore Oppebøen | NOR | Historisk Racing Norge | Skien | Ford Escort 1300 GT | 6, G13 | 01:15.985 | 14:18.313 | 11 | 1v | Team Telemark |
(9) 66-71 -1150cc
Pl | Snr | Förare | Land | Klubb | Ort | Fordon | Pl i klass | Sn. varv | Tid | Varv | Diff | Anmälare |
1 | 69 | Stian Gundersen | NOR | Historisk Racing Norge | Skien | Fiat 128 | 1, G11 | 01:09.798 | 14:14.606 | 12 | | |
(8)-65 1301-2500cc
Pl | Snr | Förare | Land | Klubb | Ort | Fordon | Pl i klass | Sn. varv | Tid | Varv | Diff | Anmälare |
1 | 76 | Per Igland | NOR | KNA Aust-Agder | Grimstad | Ford Cortina Lotus | 1, EFS25 | 01:13.703 | 14:04.604 | 11 | | |
2 | 11 | Tor-Egil Gundersen | NOR | KNA Halden | Halden | Ford Cortina Lotus | 2, EFS25 | 01:13.614 | 14:05.015 | 11 | 1v | Team G&S Motorsport |
3 | 538 | Olav Fellingen | NOR | KNA Halden | Rolvsøy | Volvo PV 544 | 3, EFS25 | 01:23.138 | 14:32.976 | 10 | 2v | |
(8)-65 2501cc-
Pl | Snr | Förare | Land | Klubb | Ort | Fordon | Pl i klass | Sn. varv | Tid | Varv | Diff | Anmälare |
1 | 18 | Erik Dobloug | NOR | NMK Solør | Lundesæter | Ford Mustang | 1, EFS25+ | 01:13.479 | 14:09.783 | 11 | | |
(9) 66-71 2501cc- +4V+Wankel
Pl | Snr | Förare | Land | Klubb | Ort | Fordon | Pl i klass | Sn. varv | Tid | Varv | Diff | Anmälare |
Not Qualified
Pl | Snr | Förare | Land | Klubb | Ort | Fordon | Klass | Snabbaste varv | Tid | Varv | Anmälare |
DNS | 12 | Per Arne Lunde | NOR | Historisk Racing Norge | Nesøya | Ford Cortina Lotus | EFS25 | | | | |
DNS | 28 | Kenneth Nilsson | SWE | SMK Eda | Åmotfors | Volvo 142 | G25+ | | | | |
DNS | 43 | Helge Kisfoss | NOR | Historisk Racing Norge | Nordagutu | Volvo 142 | G25 | | | | Team Telemark |
DNS | 84 | Jon-Ivar Bydal | NOR | Historisk Racing Norge | Vollen | BMW 2002 | G25 | | | | |
Övrig information
Snr | Förare | Fordon | Klass | Kommentar |
18 | Erik Dobloug | Ford Mustang | (8)-65 2501cc- | 10 sek tidstillägg p g a tjuvstart. |
Tiderna är producerade av: Timekeeping.no