STCC Anderstorp 1999
STCC, Superpole

Serie:
STCC
Bana:
Scandinavian Raceway
Tävlingsdatum:
Lördag 31 juli 1999
Tävlingsledare:
Peter Sanell
Heat:
STCC
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:36.449, Tommy Rustad
Domare:
Alf Nordin
Klass:
STCC
STCC Synsam Cup
Pole Position:
#11 Tommy Rustad
Publik:
15000
Tävlingssekreterare:
Jeane Gustavsson


Visa standardlista


STCC

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
111Tommy RustadNORNMK HadelandHarestuaNissan Primera ST1, STCC01:36.449Elgh Motorsport
213Hubert "Hubbe" BerghSWEMK ScandiaMalagaHonda Accord2, STCC01:36.994Svenska Honda Bilimport AB
32Jan "Flash" NilssonSWEKAKKarlstadVolvo S403, STCC01:37.04Volvo S40 Racing Team Sweden
410Carl RosenbladSWEKAKLundNissan Primera ST4, STCC01:37.172Elgh Motorsport
51Fredrik EkblomSWEÖrebro RCÖrebroBMW 320i E365, STCC01:37.396West Coast Racing
621Mattias EkströmSWESMK HedemoraSnickarboAudi A4 Quattro ST6, STCC01:37.861KMS-Kristoffersson Motorsport
75Mats LindénSWEKAKSundbybergAlfa Romeo 1567, STCC01:37.88Picko Troberg Racing
89Jens EdmanSWETjust MKKristianstadVolvo S408, STCC01:38.038Volvo S40 Racing Team Sweden
912Thomas JohanssonSWEKarlskoga MFKarlstadFord Mondeo ST9, STCC01:38.143Mobil 1 Ford Racing
1020Tommy KristofferssonSWEMK Team WestomArvikaAudi A4 Quattro ST10, STCC01:38.634KMS-Kristoffersson Motorsport
116Jan BrunstedtSWESSKÅkersbergaOpel Vectra11, STCC01:39.484Opel Motorsport
1218Nettan Lindgren-JanssonSWEBotkyrka MKRönningePeugeot 40612, STCC01:41.814Ross Racing
 16Stefan LindbergSWETeam 13MölndalHonda Accord0, STCC Svenska Honda Bilimport AB
 17Tomas EngströmSWESMK HedemoraSäterChrysler Stratus0, STCC Chrysler Racing Team Sweden


STCC Synsam Cup

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
128Per-Gunnar "Peggen" AnderssonSWEFalkenbergs MKFalkenbergBMW 320i E361, SC01:38.641West Coast Racing
222Pontus MörthSWEKils MK BilKilNissan Primera ST2, SC01:39.01Neste Oil AB
333Kim EsbjugNORKNA Indre og Ytre ØstfoldYtre EnebakkBMW 320i E363, SC01:39.483 
430Niklas DanielssonSWESSKHalmstadBMW 320i E364, SC01:39.685West Coast Racing
531Jimmy BohlinSWEKarlskoga MFKarlskogaNissan Primera ST5, SC01:39.74Bohlin Racing
624Georg BakajevSWEBorås MKBoråsBMW 320i E366, SC01:40.011Beds AB
727Anders SvenssonSWESSKSkövdeBMW 320i E367, SC01:40.35 
823Nicklas KarlssonSWEKatrineholms MKVallaAlfa Romeo 155 TS8, SC01:40.93Euroracing
935Tobias JohanssonSWESMK HedemoraKrylboAudi A4 Quattro ST9, SC01:41.002ACE Competition AB
1032Peter HallénSWESkövde MKTibroBMW 320i E3610, SC01:41.613 
1138Torbjörn HolmstedtSWEKarlskoga MFKarlskogaNissan Primera ST11, SC01:41.705Etab Data AB
1226Rolf UhrSWENorrköpings MKÅbyOpel Vectra12, SC01:42.591Nordic Miltronic Motorsport
1325Frank ValleNORNMK TrøgstadSpydebergBMW 320i E3613, SC01:44.172Frank Valle Motorsport
 29Tord LinnerudNORKNA SolørGjøvikOpel Vectra0, SC  

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT