STCC Anderstorp 1999
STCC, Heat 1, 13 varv

Serie:
STCC
Bana:
Scandinavian Raceway
Tävlingsdatum:
Söndag 1 augusti 1999
Tävlingsledare:
Peter Sanell
Heat:
STCC
Längd i km:
52.325 km
Snabbaste varv:
1:37.364, Tommy Rustad
Domare:
Alf Nordin
Klass:
STCC
STCC Synsam Cup
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
15000
Tävlingssekreterare:
Jeane Gustavsson


Visa standardlista


STCC

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
111Tommy RustadNORNMK HadelandHarestuaNissan Primera ST1, STCC01:37.36421:22.41313 Elgh Motorsport
22Jan "Flash" NilssonSWEKAKKarlstadVolvo S402, STCC01:38.121:29.8311307.418Volvo S40 Racing Team Sweden
321Mattias EkströmSWESMK HedemoraSnickarboAudi A4 Quattro ST3, STCC01:38.52321:34.8211312.408KMS-Kristoffersson Motorsport
412Thomas JohanssonSWEKarlskoga MFKarlstadFord Mondeo ST4, STCC01:38.87721:37.2731314.86Mobil 1 Ford Racing
510Carl RosenbladSWEKAKLundNissan Primera ST5, STCC01:38.80521:38.451316.037Elgh Motorsport
69Jens EdmanSWETjust MKKristianstadVolvo S406, STCC01:38.83321:42.8021320.389Volvo S40 Racing Team Sweden
75Mats LindénSWEKAKSundbybergAlfa Romeo 1567, STCC01:38.53321:46.4051323.992Picko Troberg Racing
820Tommy KristofferssonSWEMK Team WestomArvikaAudi A4 Quattro ST8, STCC01:39.44421:51.8151329.402KMS-Kristoffersson Motorsport
916Stefan LindbergSWETeam 13MölndalHonda Accord9, STCC01:40.82122:18.9871356.574Svenska Honda Bilimport AB
 6Jan BrunstedtSWESSKÅkersbergaOpel Vectra0, STCC01:39.499 8DNFOpel Motorsport
 13Hubert "Hubbe" BerghSWEMK ScandiaMalagaHonda Accord0, STCC01:38.183 6DNFSvenska Honda Bilimport AB
 18Nettan Lindgren-JanssonSWEBotkyrka MKRönningePeugeot 4060, STCC01:41.603 3DNFRoss Racing
 1Fredrik EkblomSWEÖrebro RCÖrebroBMW 320i E360, STCC  DNFWest Coast Racing
 17Tomas EngströmSWESMK HedemoraSäterChrysler Stratus0, STCC  DNFChrysler Racing Team Sweden


STCC Synsam Cup

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
128Per-Gunnar "Peggen" AnderssonSWEFalkenbergs MKFalkenbergBMW 320i E361, SC01:38.44521:38.63213 West Coast Racing
233Kim EsbjugNORKNA Indre og Ytre ØstfoldYtre EnebakkBMW 320i E362, SC01:39.53221:52.1121313.48 
324Georg BakajevSWEBorås MKBoråsBMW 320i E363, SC01:40.49922:11.8511333.219Beds AB
432Peter HallénSWESkövde MKTibroBMW 320i E364, SC01:41.29622:16.4391337.807 
530Niklas DanielssonSWESSKHalmstadBMW 320i E365, SC01:41.3322:17.2071338.575West Coast Racing
638Torbjörn HolmstedtSWEKarlskoga MFKarlskogaNissan Primera ST6, SC01:42.82723:08.949131:30.317Etab Data AB
725Frank ValleNORNMK TrøgstadSpydebergBMW 320i E367, SC01:42.735 112 vFrank Valle Motorsport
 26Rolf UhrSWENorrköpings MKÅbyOpel Vectra0, SC01:40.615 6DNFNordic Miltronic Motorsport
 27Anders SvenssonSWESSKSkövdeBMW 320i E360, SC01:40.006 4DNF 
 35Tobias JohanssonSWESMK HedemoraKrylboAudi A4 Quattro ST0, SC01:40.906 4DNFACE Competition AB
 31Jimmy BohlinSWEKarlskoga MFKarlskogaNissan Primera ST0, SC01:41.627 3DNFBohlin Racing
 22Pontus MörthSWEKils MK BilKilNissan Primera ST0, SC  DNFNeste Oil AB
 23Nicklas KarlssonSWEKatrineholms MKVallaAlfa Romeo 155 TS0, SC  DNFEuroracing
 29Tord LinnerudNORKNA SolørGjøvikOpel Vectra0, SC  DNS 

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT