STCC Anderstorp 1999
STCC, Superpole

Serie:
STCC
Bana:
Scandinavian Raceway
Tävlingsdatum:
Lördag 19 juni 1999
Tävlingsledare:
Peter Sanell
Heat:
STCC
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:36.585, Tommy Rustad
Domare:
Alf Nordin
Klass:
STCC
STCC Synsam Cup
Pole Position:
#11 Tommy Rustad
Publik:
18200
Tävlingssekreterare:
Jeane Gustavsson


Visa standardlista


STCC

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
111Tommy RustadNORNMK HadelandHarestuaNissan Primera ST1, STCC01:36.585Elgh Motorsport
29Jens EdmanSWETjust MKKristianstadVolvo S402, STCC01:37.295Volvo S40 Racing Team Sweden
313Hubert "Hubbe" BerghSWEMK ScandiaMalagaHonda Accord3, STCC01:37.684Svenska Honda Bilimport AB
410Carl RosenbladSWEKAKLundNissan Primera ST4, STCC01:37.691Elgh Motorsport
512Thomas JohanssonSWEKarlskoga MFKarlstadFord Mondeo ST5, STCC01:38.052Mobil 1 Ford Racing
621Mattias EkströmSWESMK HedemoraSnickarboAudi A4 Quattro ST6, STCC01:38.137KMS-Kristoffersson Motorsport
715Thomas SchieNORNAF OsloOsloAlfa Romeo 1567, STCC01:38.197Picko Troberg Racing
81Fredrik EkblomSWEÖrebro RCÖrebroBMW 320i E368, STCC01:38.223West Coast Racing
917Tomas EngströmSWESMK HedemoraSäterChrysler Stratus9, STCC01:38.263Chrysler Racing Team Sweden
1020Tommy KristofferssonSWEMK Team WestomArvikaAudi A4 Quattro ST10, STCC01:38.722KMS-Kristoffersson Motorsport
1116Stefan LindbergSWETeam 13MölndalHonda Accord11, STCC01:40.308Svenska Honda Bilimport AB
126Jan BrunstedtSWESSKÅkersbergaOpel Vectra12, STCC01:40.609Opel Motorsport
1318Nettan Lindgren-JanssonSWEBotkyrka MKRönningePeugeot 40613, STCC01:42.425Ross Racing
 2Jan "Flash" NilssonSWEKAKKarlstadVolvo S400, STCC Volvo S40 Racing Team Sweden


STCC Synsam Cup

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
124Georg BakajevSWEBorås MKBoråsBMW 320i E361, SC01:39.222Beds AB
222Pontus MörthSWEKils MK BilKilNissan Primera ST2, SC01:39.42Neste Oil AB
328Per-Gunnar "Peggen" AnderssonSWEFalkenbergs MKFalkenbergBMW 320i E363, SC01:39.875West Coast Racing
429Tord LinnerudNORKNA SolørGjøvikOpel Vectra4, SC01:40.337 
527Anders SvenssonSWESSKSkövdeBMW 320i E365, SC01:40.407 
633Kim EsbjugNORKNA Indre og Ytre ØstfoldYtre EnebakkBMW 320i E366, SC01:41.005 
723Nicklas KarlssonSWEKatrineholms MKVallaAlfa Romeo 155 TS7, SC01:41.015Euroracing
826Rolf UhrSWENorrköpings MKÅbyOpel Vectra8, SC01:41.031Nordic Miltronic Motorsport
930Niklas DanielssonSWESSKHalmstadBMW 320i E369, SC01:41.087West Coast Racing
1038Torbjörn HolmstedtSWEKarlskoga MFKarlskogaNissan Primera ST10, SC01:41.992Etab Data AB
1135Tobias JohanssonSWESMK HedemoraKrylboAudi A4 Quattro ST11, SC01:42.655ACE Competition AB
1239Tomas NyströmSWEMK RimoRimboNissan Primera ST12, SC01:42.801Nyströms Cement/Leca
1331Jimmy BohlinSWEKarlskoga MFKarlskogaNissan Primera ST13, SC01:42.939Bohlin Racing
 32Peter HallénSWESkövde MKTibroBMW 320i E360, SC  

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT