SSK Klass 3A
Pl | Snr | Förare | Land | Klubb | Ort | Fordon | Pl i klass | Sn. varv | Tid | Varv | Diff | Anmälare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 66 | Joel Thorén | SWE | Falkenbergs MK | Hyssna | BMW M3 E36 | 1, 3A | 57.346 | 16:29.024 | 14 | ||
2 | 21 | Petter Wejsfelt | SWE | Lidköpings KK | Lidköping | BMW 330i E46 | 2, 3A | 57.719 | 16:29.321 | 14 | 00.297 | |
3 | 93 | Robin Wärmlund | SWE | Karlskoga MF | Karlstad | BMW M3 E36 | 3, 3A | 58.297 | 16:30.869 | 14 | 01.845 | |
4 | 79 | Henrik Sondell | SWE | Karlskoga MF | Ekerö | BMW 320i E46 | 4, 3A | 59.846 | 16:41.927 | 14 | 12.903 | |
5 | 42 | Anders Kjellberg | SWE | Karlskoga MF | Enköping | BMW 330i E46 | 5, 3A | 59.873 | 16:52.323 | 14 | 23.299 | |
6 | 76 | Ingemar Linuzon | SWE | Borås MK | Kinna | Audi S2 | 6, 3A | 58.921 | 17:26.09 | 14 | 57.066 | |
7 | 73 | Fredrik "Direktör´n" Mörk | SWE | Karlskoga MF | Enköping | BMW 328i E36 | 7, 3A | 01:05.335 | 16:43.942 | 13 | 1v |
SSK Klass 2
Pl | Snr | Förare | Land | Klubb | Ort | Fordon | Pl i klass | Sn. varv | Tid | Varv | Diff | Anmälare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 64 | Anders ”Strimma” Svensson | SWE | V:a Östergötlands MK | Linköping | BMW 320i E46 | 1, Kl2 | 59.723 | 16:33.078 | 14 | ||
2 | 6 | Malin Hellman (Johansson) | SWE | Falkenbergs MK | Falkenberg | BMW M3 E36 | 2, Kl2 | 59.561 | 16:35.519 | 14 | 02.441 | |
3 | 87 | Gunnar Olárs | SWE | Rasbo MK | Alunda | Vauxhall Chevette | 3, Kl2 | 59.239 | 16:35.857 | 14 | 02.779 | A.R.C Motorsport |
4 | 44 | Hans Fridén | SWE | NMK Solør | Anderstorp | BMW 320i E36 | 4, Kl2 | 59.996 | 16:37.611 | 14 | 04.533 | |
5 | 77 | Richard Edberg | SWE | SSK | Jönköping | Mazda RX7 | 5, Kl2 | 01:00.671 | 16:43.966 | 14 | 10.888 | |
6 | 15 | Roger Ekman | SWE | SSK | Gråbo | Honda CRX | 6, Kl2 | 01:00.252 | 17:02.467 | 14 | 29.389 | |
7 | 12 | Mikael Levander | SWE | SSK | Stenstorp | Opel Kadett | 7, Kl2 | 01:00.901 | 17:03.441 | 14 | 30.363 | |
8 | 8 | Svante Lundkvist | SWE | Bohus RC | Skepplanda | Opel Ascona B | 8, Kl2 | 28:30.153 | 14 | 11:57.075 | Junkworx |
SSK Classic Standard
Pl | Snr | Förare | Land | Klubb | Ort | Fordon | Pl i klass | Sn. varv | Tid | Varv | Diff | Anmälare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 142 | Benny Pettersson | SWE | Örebro RC | Sköllersta | Volvo 142 | 1, Classic S | 01:04.525 | 17:30.124 | 14 | Opus Bilprovning |
SSK Klass 1
Pl | Snr | Förare | Land | Klubb | Ort | Fordon | Pl i klass | Sn. varv | Tid | Varv | Diff | Anmälare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 17 | Ella Benje | SWE | KAK | Tärnsjö | VW Golf V | 1, Kl1 | 01:07.787 | 16:49.149 | 13 |
SSK Classic Racing
Pl | Snr | Förare | Land | Klubb | Ort | Fordon | Pl i klass | Sn. varv | Tid | Varv | Diff | Anmälare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Richard Eriksson | SWE | Katrineholms MK | Katrineholm | Volvo 244 | 1, Classic R | 59.497 | 16:32.456 | 14 | Eriksson Konsult Katrineholm AB | |
2 | 38 | Jörgen Adlén | SWE | SSK | Järna | Ford Escort Mk2 | 2, Classic R | 59.213 | 16:33.25 | 14 | 00.794 |
Pl | Snr | Förare | Land | Klubb | Ort | Fordon | Klass | Snabbaste varv | Tid | Varv | Anmälare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
DNF | 55 | Robert Persson | SWE | Karlskoga MF | Kristinehamn | Westfield Aerorace | 3A | 57.028 | 06:59.944 | 7 | |
DNF | 133 | Ulf "Speedman" Andersson | SWE | SVKG | Göteborg | Volvo 142 | Classic R | 01:08.562 | 03:17.578 | 3 | |
DQ | 5 | Ingvar Nilsson | SWE | Hällefors MK | Hällefors | Ford Escort Mk2 | Kl2 | 01:05.15 | 02:16.697 | 2 |
Snr | Förare | Fordon | Klass | Kommentar | 5 | Ingvar Nilsson | Ford Escort Mk2 | SSK Klass 2 | Diskad pga ojuste körning. |
---|