Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2002
Standard-1965, Race, 10 varv

Serie:
RHK
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Söndag 14 juli 2002
Tävlingsledare:
Kåge Schildt
Heat:
Standard-1965
Längd i km:
20.7 km
Snabbaste varv:
1:15.049, Jenna Brorsson
Domare:
Lennart Lindström
Klass:
1000cc Period E
1000cc Period F
STD-65 CT10 F ö2500
STD-65 CT7 F 1001-1300
STD-65 CT8 F 1301-1600
STD-65 CT9 F 1601-2500
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Leif Jespersson

Extra information:
Här saknar vi tyvärr sluttider på förarna som har kört mindre än tio varv. Vi saknar även kvaltider.


Visa standardlista


STD-65 CT10 F ö2500

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
199Håkan RicknäsSWERHK
EkeröFord Falcon Sprint1, CT10 F01:15.90512:51.1410  
291Bo A BergströmSWERHK
LindesbergFord Mustang2, CT10 F01:15.14112:51.5631000.423 
393Victor IsraelssonSWERHK
JärfällaFord Mustang3, CT10 F01:18.91613:29.0711037.931 
 95Tomas GustavssonSWEAnderstorp RC
SmålandsstenarFord Mustang0, CT10 F01:15.187 3DNF 


STD-65 CT8 F 1301-1600

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
163Jenna BrorssonSWEHyllinge MS
ÄngelholmFord Cortina Lotus1, CT8 F01:15.04912:52.24710 Bilsport & MC Specialförsäkringar
250Jukka SuominenFINHistoric Race-FIN
HelsingforsFord Cortina Lotus2, CT8 F01:16.68313:07.2631015.016 
364Gerhard CarlsonSWESVKG
FrillesåsFord Cortina Lotus3, CT8 F01:17.27713:13.121020.873 
468Jonas ModinSWEMS Stockholm
GrödingeFord Cortina GT4, CT8 F01:18.98513:29.6981037.451 
560Lars-Åke "Fjugesta-Fangio" NilssonSWEFjugesta MS
FjugestaFord Cortina Lotus5, CT8 F01:16.142 9DNF 


STD-65 CT7 F 1001-1300

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
148Hans SöderholmSWERHK
VårbyBMC Cooper S1, CT7 F01:15.67612:53.02910  
232Håkan LindevretSWEBMC MSC
HässelbyAustin Cooper S2, CT7 F01:17.66613:13.7371020.708 
347Pähr "Pelle" SvenssonSWERyds MK
KungsbackaBMC Cooper S3, CT7 F01:17.57913:14.6531021.624 
434Ulf LindbergSWEKAK
HarlösaBMC Cooper S4, CT7 F01:17.98313:22.4991029.47 
549Yngve GustavssonSWESkepptuna MK
Upplands VäsbyMorris Cooper S5, CT7 F01:19.31713:30.2021037.173 
646Håkan LidebjerSWEV:a Östergötlands MK
SkänningeBMC Cooper S6, CT7 F01:19.02113:30.7161037.687 
722Niclas OlszowskiDENHMS - DK
HornbækAustin Cooper S7, CT7 F01:19.56213:39.4461046.417 
845Frank EdwinssonSWERHK
HamburgAustin Cooper S8, CT7 F01:19.85813:41.6441048.615 
933Andreas ErikssonSWEKAK/S
HöllvikenMorris Cooper S9, CT7 F01:20.0713:42.1471049.118 


STD-65 CT9 F 1601-2500

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
171Anders HylénSWEBoxholms MK
BoxholmVolvo Amazon (122S)1, CT9 F01:17.5813:15.7810  
280Lars KrokstedtSWESSK
StockholmVolvo Amazon (122S)2, CT9 F01:19.96813:40.7091024.929 
379Dan JohanssonSWESäffle MC
KarlstadVolvo Amazon (122S)3, CT9 F01:19.76713:44.841029.06 
481Jan-Ove JohanssonSWEHallsbergs MK
HallsbergVolvo Amazon (122S)4, CT9 F01:21.67213:59.081043.3 
583Dick GärderSWERHK
KarlstadVolvo Amazon (122S)5, CT9 F01:21.14214:01.2351045.455 


1000cc Period F

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
120Arne AllardSWESMK Motala
VikingstadFiat Abarth 1000 TC1, CT6 F01:21.5614:03.10510 Mowazet
221Lars ByströmSWEHyllinge MS
KågerödDKW F122, CT6 F01:23.23914:14.8641011.759 
319Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport3, CT6 F01:24.225 91 vSvenska Saab Klubben
417Bo LindmanSWERHK
TyresöSAAB 964, CT6 F01:25.892 91 vSvenska Saab Klubben
528Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport5, CT6 F01:25.336 91 v 
618Bengt PetterssonSWEÖrebro RC
ÖrebroSAAB 96 Sport6, CT6 F01:26.473 91 vSvenska Saab Klubben
715Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport7, CT6 F01:23.699 82 v 


1000cc Period E

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
13Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior1, CT1 E01:29.094 9  
22Fredrik TornérhielmSWERHK
LidingöSAAB 932, CT1 E01:27.619 8  

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping