Standard Grupp 2 över 3000 cc
Pl | Snr | Förare | Land | Klubb | Ort | Fordon | Pl i klass | Sn. varv | Tid | Varv | Diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 62 | Bo Ljungfeldt | SWE | KAK | Ekerö | Ford Mustang | 1, Ö3000 | 01:38.3 | 58:34.6 | 35 | |
2 | 64 | Tarmo Olsson | SWE | Alingsås MK | Herrljunga | Ford Mustang | 2, Ö3000 | 01:43 | 59:25.2 | 34 | 1v |
3 | 66 | Ove Nicklasson | SWE | Botkyrka MK | Stockholm | Ford Falcon Sprint | 3, Ö3000 | 01:46.6 | 58:54.9 | 32 | 3v |
Standard Grupp 2 1600 cc
Pl | Snr | Förare | Land | Klubb | Ort | Fordon | Pl i klass | Sn. varv | Tid | Varv | Diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 41 | John Whitmore | ENG | Ford Cortina Lotus | 1, 1600 | 01:38.6 | 58:40 | 35 | |||
2 | 44 | Anders Josephson | SWE | KAK | Stockholm | Ford Cortina Lotus | 2, 1600 | 01:41 | 58:39.1 | 34 | 1v |
Standard Grupp 2 1300 cc
Pl | Snr | Förare | Land | Klubb | Ort | Fordon | Pl i klass | Sn. varv | Tid | Varv | Diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 32 | Christian Nelleman | DEN | DAU | Hellerup | Morris Cooper S | 1, 1300 | 01:41.6 | 58:38.6 | 34 | |
2 | 33 | Picko Troberg | SWE | SSK | Lidingö | BMC Cooper S | 2, 1300 | 01:42.2 | 59:03.9 | 34 | 1v |
3 | 34 | Åke Persson | SWE | Medelpads AMK | Njurunda | BMC Cooper S | 3, 1300 | 01:43.1 | 59:14 | 34 | 1v |
4 | 36 | Börje Österberg | SWE | SMK Köping | Köping | BMC Cooper S | 4, 1300 | 01:43.7 | 59:34.6 | 34 | 1v |
5 | 35 | Jan-Eric Andreasson | SWE | KAK/U | Stockholm | BMC Cooper S | 5, 1300 | 01:44.3 | 59:50.8 | 34 | 1v |
6 | 31 | Hans Trap-Nielsen | DEN | DAU | København | Morris Cooper S | 6, 1300 | 01:44 | 1:00:18.8 | 34 | 1v |
7 | 37 | Gösta Pettersson | SWE | Hyllinge MS | Markaryd | BMC Cooper S | 7, 1300 | 01:45.5 | 58:49.9 | 33 | 2v |
8 | 28 | Jommi Salomaa | FIN | Helsingfors | Morris Cooper S | 8, 1300 | 01:46.8 | 59:38.5 | 33 | 2v | |
9 | 26 | Gunther Thiel | USA | Morris Cooper S | 9, 1300 | 01:48.6 | 58:43 | 32 | 3v |
Standard Grupp 2 2000 cc
Pl | Snr | Förare | Land | Klubb | Ort | Fordon | Pl i klass | Sn. varv | Tid | Varv | Diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 51 | Freddy Kottulinsky | SWE | Botkyrka MK | Farsta | BMW 1800 Ti | 1, 2000 | 01:43.1 | 59:46.9 | 34 |
Pl | Snr | Förare | Land | Klubb | Ort | Fordon | Klass | Snabbaste varv | Tid | Varv |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
DNF | 30 | Erik Høyer | DEN | ASK | Snekkersten | Morris Cooper S | 1600 | 01:45.3 | 54:16.6 | 30 |
DNF | 46 | Trond Schea | NOR | KNA | Drammen | Ford Cortina Lotus | 1600 | 01:41.7 | 44:51.3 | 26 |
DNF | 52 | Lars Tärby | SWE | Göteborgs MF | Göteborg | Volvo PV 544 | 1600 | 01:43.9 | 36:51 | 21 |
DNF | 29 | Jørgen Fogh | DEN | ASK København | Morris Cooper S | 1600 | 01:44.1 | 37:13.5 | 21 | |
DNF | 27 | Kristian Edén | FIN | Helsingfors | Austin Cooper S | 1600 | 01:46.7 | 29:01.5 | 16 | |
DNF | 63 | Chris Tuerlinx | BEL | Pontiac GTO | 1600 | 01:46.8 | 47:05.3 | 12 | ||
DNF | 40 | Jackie Stewart | SCO | Milton | Ford Cortina Lotus | 1600 | 01:38.3 | 17:37.9 | 11 | |
DNF | 67 | Hermann Dorner | GER | Ford Mustang | 1600 | 01:51.4 | 15:30 | 8 | ||
DNF | 42 | Andrea de Adamich | ITA | Trieste | Alfa Romeo 1600 GTA | 1600 | 02:00.9 | 02:00.9 | 1 | |
DNF | 61 | Roy Pierpoint | ENG | Ford Mustang | 1600 |
Snr | Förare | Fordon | Klass | Kommentar | 40 | Jackie Stewart | Ford Cortina Lotus | Standard Grupp 2 1600 cc | Fälgbrott | 61 | Roy Pierpoint | Ford Mustang | Standard Grupp 2 1600 cc | Blåste topplockspackningen redan på första varvet. | 63 | Chris Tuerlinx | Pontiac GTO | Standard Grupp 2 1600 cc | Fick först punktering. Efter däcksbyte tappade han hjulet några varv senare! |
---|