250727 SSK Raceweek

Den 25-27 juli avgjordes Raceweek på Kinnekulle. En tävling som gick i Ulf “speedman” Anderssons minne. Läs mer om detta i en tidigare artikel på hemsidan. Gästklasser i år var Valeryd Legends Cup, Aquila Formula 1000 och norska Shortcar.

Nedan följer en kort sammanfattning om resultaten i SSK-serien.

Alla lopp går att se i efterhand på SSK-seriens YouTube-kanal.

SSK Klass 3A

Ingemar Linuzon, Borås MK kom till start i sin Audi S2 och var snabb i samtliga test och kvalpass. Ingemar låg högt upp i resultatlistan jämfört med övriga bilar som körde i samma heat, han kunde till och med utmana flera förare i snabbaste C-klassen. När helgens båda lopp gick av stapeln slutade han på totalt fjärdeplats, som också innebar dubbelseger i SSK Klass 3A och fortsatt serieledning i klassen.

Ingemar Linuzon i sin Audi S2.

SSK Klass 3B

Sören Trygg, Club Alfa Romeo körde sin sista tävling i sin Seat Supercopa, då den senare skulle säljas. Sören som är en erfaren förare gjorde precis vad som förväntades av honom. Han var snabbast i klassen på test och kval och vann senare dubbelt i SSK Klass 3B. Tvåa i båda loppen slutade Jimmy Pettersson, Örebro Racing Club i en klassisk Volvo V70, en bil som han tävlade med på Brands Hatch i England tidigare i år, detta med ikonisk kulör. Läs mer om detta äventyr på Jimmys Facebook-sida. Se bild på bilen nedan.

Sören Trygg i sin Seat.
Jimmy i sin ikoniska Volvo V70. Tävlade på Brands Hatch i England tidigare i år.

SSK Klass 3C

Kjell Frykås, SSK gjorde ett lyckat inhopp i SSK Klass 3C med sin extrema Ford Anglia, en bil han tävlar med i gatebil extreme. Kjell låg på 52-tider runt Kinnekulle, vilket är riktigt snabbt. Detta gjorde han även i kvalet, där han var nära att till och med sätta en 51-tid. Men fick ändå nöja sig med en låg 52-tid. Se alla resultat och tider på raceresults.se.

Kjell gjorde ingen besviken i loppen heller, trots att han fick en lite sämre start, kom han tillbaka båda gångerna och vann dubbelt. Robin Wärmlund, Karlskoga MF var närmast att utmana i sin uppdaterade BMW. Robin gjorde det bra och låg faktiskt nära Kjell ett par gånger. Hade han fått mer tid i bilen innan kunde det slutat med en seger kanske? Robin fick ändå nöja sig med dubbla andraplatser. Oliver Andersen, NMK Sarpsborg gjorde sin första tävling i SSK med en nybyggd BMW E36 och var med och utmanade i toppskiktet av klassen. Oliver låg med i kampen tillsammans med Robin och var snabb. Men fick ge sig mot slutet av båda loppen och åkte hem till Norge med dubbla tredjeplatser. Ett bra resultat, vi hoppas på fler inhopp i klassen. Leif Andersson körde inte Raceweek i sin Sunbeam, men toppar fortfarande tabellen före Carbel Jomha och Sten Jarl.

Starten i SSK Klass 3.
Kjell Frykås i sin snabba Ford Anglia tog en dubbelseger.
Robin Wärmlund i sin uppdaterade BMW var snabb runt Kinnekulle.
Prispallen. Fr.v: Robin Wärmlund, Kjell Frykås och Oliver Andersen.

SSK Classic Racing

Två förare kom till start i Classic Racing, vilket var extra trevligt, då det var längesedan vi hade förare i klassen. SSK Classic är till för äldre bilar i SSK-serien, men även öppen för andra äldre bilar från historiska racingserier. Så tveka inte att delta om du har en klassiska tävlingsbil hemma. Se reglemente på hemsidan.

Stefan Axelsson, MK Team Westom gjorde comeback i sin uppdaterade Ford Escort. Trots tekniska bekymmer tog han en dubbelseger. Tvåa slutade Tore Buer, Dals MK i en Volvo 242. Vi hoppas på fler tävlingar för dessa herrar i år.

Stefan Axelsson i Ford Escort.
Tore Buer i Volvo 242.

SSK Klass 2

Malin Hellman, Falkenbergs MK hade bra möjligheter att koppla greppet om förstaplatsen i tabellen under Raceweek. Trots bra tider på test och kval ville inte bilen hålla hela vägen denna helg. Malin gjorde en bra start i det första loppet och hade ledningen. Men efter ett tag fick hon bryta med tekniska bekymmer och fick packa ihop för resten av helgen. Jacob Jonsson, Åtvidabergs MK hade äntligen fått snurr på sin fina Volvo 242 och körde första tävlingen för säsongen. Jacob var med direkt från start i båda loppen och hade ett bra grepp om en möjlig pallplats. När Malin bröt hade Jacob kört upp sig i fältet och kunde då ta över ledningen i SSK Klass 2. Jacob gjorde sedan inga misstag och vann båda loppen i övertygande stil. Ingvar Nilsson, Hällefors MK slutade på andraplats.

Trots att Malin bröt ligger hon fortfarande i topp i tabellen före Ingvar Nilsson och Svante Lundkvist.

Jacob Jonsson på väg mot dubbelseger.
Ingvar Nilsson passerar Malin Hellman.
Jacob som nöjd segrare.

VolvoCupen

Det var upplagt för en ny kamp mellan Jimmy och Benno Andreasson, båda för MK Väst i VolvoCupen – vilket det också blev. Jimmy som skulle skaka av sig pappa Benno i tabellen började helgen bra. Han startade det första loppet på bästa sätt genom att ta ledningen före Benno och Jan Johansson, SMK Trollhättan. Benno var sedan förbi Jimmy vid något tillfälle, men Jimmy återtog ledningen igen. Sedan fick fältet köra några varv bakom säkerhetsbilen, då Kent-Erik Johansson, Hallsbergs MK och Roger Ohlsson, MK Väst kraschade hårt i skyddsräcket under bron. Båda klarade sig dock bra – sämre med bilarna. När omstarten gick drog Jimmy upp tempot och skapade sedan en ganska betryggande ledning som höll hela vägen till mål. Benno körde i mål som tvåa och Jan som trea.

Helgens andra lopp började på samma sätt. Jimmy tog ledningen före Benno och Jan. Men efter några varv fick Jimmy tekniska problem med sin Volvo 850 och fick bryta loppet. Benno tog då över ledningen i sin Volvo 262C med Jan efter sig i sin Volvo S60. Denna ställning höll hela vägen till mål, därmed tog Benno sin andra seger för säsongen och ligger nu på delad förstaplats i tabellen med sonen Jimmy. Felicia Karlsson, Tjörns MF körde i mål som trea och tog därmed sin första pallplats för säsongen.

Spännande försättning väntar i VolvoCupen!

Starten i VolvoCupen.
Kent-Erik och Roger i startkrasch under bron.
Benno före Jimmy och Jan.
Jimmy och Benno sida vid sida.
Felicia Karlsson tog sin första pallplats.
Prispallen fr.v: Jan Johansson, Benno Andreasson och Felicia Karlsson.

Renault Junior Cup

Många såg fram emot en ny spännande kamp i Renault Junior Cup mellan Elias Vestling, SMK Västerås och Liam Rikardsen, Kolsva MS. Det blev spännande, precis som många hoppades på, men lite väl spännande för vissa kanske…

Det första loppet startade som flera andra i år, Elias och Liam tog starten och skapade en lucka till övriga konkurrenter. Bakom pågick flera andra intressanta kamper mellan snabba juniorer, som även dom kämpade om viktiga poäng i serien. Elias hade dock ledningen före Liam, trea låg Vidar Ottosson, Rasbo MK. Kampen om förstaplatsen var intensiv, Liam var snabbare på baksidan av banan och Elias på raksträckan och framåt. Mot slutet av loppet hade Liam flera möjligheter att köra om, vilket inte lyckades. När dom senare kom över TV-krönet tappade Liam kontrollen över bilen och körde av. Han fastnade i sandfållan en stund, när han kom loss hade växellådan havererat och han fick bryta loppet. Elias kunde säkra segern och dryga ut i tabellen. Vidar Ottosson slutade tvåa och Tino Lundström trea. Därmed tog Tino sin första pallplats i klassen.

Till det andra loppet hade Liam och teamet lagat växellådan och han var redo för revansch, vilket han också tog. Liam var supertaggad och sparade inte på krutet. Han tog ledningen och sedan var konkurrenterna bakom honom resten av loppet. Fortsättningen blev ganska odramatisk i kampen om förstaplatsen. Liam vann med Elias som tvåa och William Grennberger, Linköpings MS som trea. Tino Lundström och Gustav Nord hade en mer spännande kamp om femteplatsen. Ett tips! se reprisen på YouTube.

Elias Vestling toppar tabellen före Liam Rikardsen och Vidar Ottosson.

Starten i Renault Junior Cup.
Elias och Liam ligger nära varandra…
Liams avåkning vid TV-krönet.
Spännande kamp mellan Tino och Gustav. Se reprisen på YouTube!
Prispallen fr.v: Elias Vestling, Liam Rikardsen och William Grennberger.

Samtliga bilder är tagna utav Bengt-Åce Gustavsson, racefoto.se

Thomas Nilsson - SSK

BLI MEDLEM!

Som medlem får du tillgång till alla funktioner på Svensk Racing. Du stöttar ocksp vårt arbete med att spara alla nutida och historiska racingresultat för framtiden.
Jag vill bli medlem
chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram