STCC Jyllandsringen 2010 Åbningsløbet
STCC, Heat 1, 16 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
STCC
Bana:
Jyllandsringen
Tävlingsdatum:
Söndag 25 april 2010
Tävlingsledare:
Jens Munkholm
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
STCC
Längd i km:
36.112 km
Snabbaste varv:
1:11.159, Tommy Rustad
Domare:
Klaus Pedersen
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
DTC
STCC
STCC Semcon Cup
Pole Position:
#22 Robert Schlünssen
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Dorthe Kristensen

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
11Tommy RustadNORNMK HadelandHarestuaVolvo C301, STCC01:11.15919:14.0816 Volvo Olsbergs Green Racing
223Jan MagnussenDENASKRoskildeBMW 320 Si E901, DTC01:11.19519:14.4481600.368 
34Richard GöranssonSWEÖrebro RCÖrebroBMW 320 Si E902, STCC01:11.17919:14.6521600.572WestCoast Racing
47Robert DahlgrenSWESkellefteå MSSkellefteåVolvo C303, STCC01:11.68619:18.8941604.814Volvo Olsbergs Green Racing
521Johan SturesonSWEHyllinge MSKristianstadBMW 320 Si E904, STCC01:11.39919:19.4151605.335MA:GP/IPS Bilsport & MC
614Fredrik EkblomSWEÖrebro RCÖrebroVW Scirocco5, STCC01:12.07419:21.6431607.563Team Biogas.se
711Jens Reno MøllerDENAarhus ASIkastSEAT Leon2, DTC01:11.98619:22.91608.82 
822Robert SchlünssenDENVojens KKBerlinBMW 320 Si E903, DTC01:11.77519:23.9221609.842 
96Jason WattDENAarhus ASHerlevSEAT Leon4, DTC01:11.89719:28.0861614.006 
1010Roger ErikssonSWEMora MKDala-JärnaSEAT Leon6, STCC01:11.93919:28.7071614.627Mattias Ekström Juniorteam
1129Dick SahlenSWEEnköpings MKNackaSEAT Leon7, STCC01:11.93319:29.7711615.691Mattias Ekström Juniorteam
122Thed Björk Bang-MelchiorSWEKarlskoga MFKarlskogaBMW 320 Si E908, STCC01:11.73619:29.9161615.836Flash Engineering
1315Patrik OlssonSWEKAKTrollhättanVW Scirocco9, STCC01:12.15519:30.6071616.527Team Biogas.se
1406Jan "Flash" NilssonSWEKAKKarlstadBMW 320 Si E9010, STCC01:11.71619:31.51617.42Flash Engineering
1520Mattias AnderssonSWEÅtvidabergs MKLinköpingAlfa Romeo 156 GTA11, STCC01:11.87419:37.8051623.725MA:GP/IPS Bilsport & MC
1696Andreas EbbessonSWEHyllinge MSÖrkelljungaBMW 320 Si E901, SC01:12.36519:39.7941625.714Ebbesson Motorsport
1717Viktor HallrupSWEWäxjö MSVäxjöChevrolet Cruze12, STCC01:12.59619:41.031626.95Chevrolet Motorsport Sweden
1816Tomas EngströmSWESMK HedemoraSäterHonda Accord13, STCC01:12.76919:52.1761638.096 
199Michael CarlsenDENAarhus ASVissenbjergPeugeot 4075, DTC01:12.86219:56.6751642.595 
2012Kim HolmgaardDENThy MSAalborgSEAT Leon6, DTC01:13.45319:591644.92 
2187Casper ElgaardDENAarhus ASRisskovBMW 320 Si E907, DTC01:11.87318:13.08815DNF 
2288Robin AppelqvistSWERasbo MKUppsalaAlfa Romeo 156 GTA2, SC01:15.20319:34.458151v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF8Kim Morgan JensenDENDARCVråBMW 320i E46, DTC01:13.469 11 


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
1520Mattias AnderssonStraffbana p g a trängning av annan deltagare

Tiderna är producerade av: Torben Lund - DataPower

Design by Bloms IT