Anderstorp Historic & Sportscar Festival 2012
Standard-1965 1000cc, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Scandinavian Raceway
Tävlingsdatum:
Lördag 19 maj 2012
Tävlingsledare:
Pär Hydén
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Standard-1965 1000cc
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:07.189, Lars Davidsson
Domare:
Ej angivet
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
1000cc Period E
1000cc Period F
Pole Position:
#39 Lars Davidsson
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Matilda Eriksson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
139Lars DavidssonSWEVäxjö SVKVäxjöMorris Cooper 970 S1, CT6 F01:07.189 
257Mikael MohlinSWEBohus RCKungälvSAAB 96 Sport2, CT6 F01:08.327 
341Tommy JagerwallSWEHässleholms MKHässleholmBMC Cooper 970 S3, CT6 F01:08.508Team CaWalli Bilsport & MC
454Bruno HelgessonSWERHKHarplingeMorris Cooper 970 S4, CT6 F01:09.622 
555Anne Grete DahlNORNSKNykirkeAustin Cooper 970 S5, CT6 F01:09.681 
652Staffan BorgströmSWERHKHöörFiat Abarth 10006, CT6 F01:10.178 
734Anders JensenSWEBorås MKBoråsSAAB 96 Sport7, CT6 F01:10.478Knalle Racing
850Reinhold DaubnerSWEKolsva MSArbogaFiat Abarth 1000 TC8, CT6 F01:10.618 
948Kari LehtoSWERHKStockholmAustin Cooper 970 S9, CT6 F01:11.506 
1046Staffan RuniusSWEHyllinge MSVallentunaFiat Abarth 1000 TC10, CT6 F01:11.742Staffans Paté Bageri AB
1122Dan HenningssonSWEFalkenbergs MKLaholmOpel Kadett11, CT6 F01:11.915 
1221Patric BjurhovdSWERHKYstadDKW F1212, CT6 F01:12.097Returbilen Sverige AB
1325Lars GöranssonSWEMSCCHelsingborgNSU Prinz 100013, CT6 F01:12.276 
1444Johan WållgrenSWERHKHaboOpel Kadett14, CT6 F01:12.404 
159Jan ChristiansSWERHKBorlängeAustin A40 Futura1, CT1 E01:12.572 
1626Lennart NilssonSWEKils MK BilKilSAAB 96 Sport15, CT6 F01:12.952 
178Hans EklundSWEFalkenbergs MKGrästorpSAAB 96 GT 750 Super2, CT1 E01:14.059Knalle Racing
1829Sam BernhardssonSWESäffle MCSäffleBMW 700 S Coupé16, CT6 F01:14.226 
1943Per Ola PerssonSWERHKHalmstadSAAB 9617, CT6 F01:14.391 
2018Mats LundkvistSWESSKSträngnäsAustin A40 Futura3, CT1 E01:14.539 
211Peter KumlinSWERHKVinönAustin A354, CT1 E01:16.453 
223Per HågemanSWERHKMalmöDKW Junior5, CT1 E01:16.561No Racing Team
2328Krister WigrenSWEArlövs MCLöddeköpingeSAAB 96 Sport18, CT6 F01:16.638Returbilen Sverige AB
2419Peter NylénSWERHKTrollhättanSAAB 966, CT1 E01:16.794Knalle Racing
2566Anders HansenNORNMK Sarpsborg/RudskogenKongsbergOpel Kadett19, CT6 F01:17.181Arnfinn Hansen
2610Alf PåhlssonSWETrelleborgs MKTrelleborgDKW AU 1000 S7, CT1 E01:17.458 
2762Ulf SvenssonSWESVKGÄlvängenSAAB 9620, CT6 F01:17.952 

Tiderna är producerade av: MB Racesupport AB

Design by Bloms IT