Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2023

Formel Ford 1600cc, Heat 1, 12 varv

Serie
RHK
Heat
Formel Ford 1600cc
Klass
Formel Ford 1600cc 67-71 G
Formel Ford 1600cc 72-76 H
Formel Ford 1600cc 77-81 I
Formel Ford 1600cc 82-90 J
Formel Vee 1300 (D)
Formula 3 1000cc (64-70)
Bana
Ring Knutstorp
Körsträcka
24.84 km
Pole Position
#3 Hans Hillebrink
Tävlingsdatum
Lördag 1 juli 2023
Snabbaste varv
1:20.761, Hans Hillebrink
Publik
Ej angivet
Tävlingsledare
Max Dymling
Domare
Mikael Karlstedt
Tävlingssekreterare
Patrik Jönsson
Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Sn. varv Tid Varv Diff Anmälare
13Hans HillebrinkSWEKAKSigtunaVeemax MkVIII1, FV/2 D01:20.76116:30.48912  
250Nicklas NilssonSWERHKSigtunaReynard 88F1, FF/2c J01:23.44116:52.011221.521 
381Stefan Lundgren(Nilsson)SWESMK MotalaBorensbergVan Diemen RF882, FF/2c J01:22.86517:14.6771244.188 
455Henry SandblomSWERHKStockholmVan Diemen RF893, FF/2c J01:22.87617:16.0241245.535Örby Gummi Racing
595Roland SvenssonSWEHyllinge MSTrelleborgMerlyn Mk171, FF/1 G01:24.56517:18.451247.961 
621Magnus RamsöSWESSJ JönköpingTabergRoyale RP211, FF/2a H01:25.54517:31.482121:00.993 
796Dan LindblomSWEKarlskoga MFMullhyttanVan Diemen RF904, FF/2c J01:24.14617:35.513121:05.024 
87Bengt LofthammarSWESSJ JönköpingJönköpingVan Diemen RF885, FF/2c J01:25.26117:42.774121:12.285 
959Pentti HildingssonSWEHyllinge MSLjungbyReynard 89F6, FF/2c J01:26.7817:46.125121:15.636 
1080Bert LundgrenSWERHKNorsborgVan Diemen RF877, FF/2c J01:26.6617:51.633121:21.144 
1146Anders ÖbergSWEKarlskoga MFDegerforsImage FF41, FF/2b I01:26.72317:51.987121:21.498 
1226Håkan BengtssonSWERHKFarstaRoyale RP212, FF/2a H01:26.75217:53.278121:22.789AirVac
136Leif BossonSWEMSCCHelsingborgBrabham BT281, F3/201:26.45817:53.61121:23.121 
1465Peter CarlssonSWERHKKatrineholmVan Diemen RF878, FF/2c J01:25.82717:54.949121:24.46 
1524Johan LindströmSWERHKVendelsöVan Diemen RF763, FF/2a H01:22.76615:33.97311DNFAirVac
1629Andreas JohanssonSWENybro ACMåleråsTiga FF772, FF/2b I01:31.88116:42.682102v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonKlassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF9Jacob Sebardt-BrunstedtSWERHKVallentunaVan Diemen RF89FF/2c J 03:40.4892 
DNF8Michaela Månlycke (Axelsson)SWERHKGrimslövLotus 61FF/1 G 01:57.7041 

Tiderna är producerade av: Race Consulting

Design by Bloms IT