Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2022
Formel Vee, Heat 2, 15 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Söndag 3 juli 2022
Tävlingsledare:
Max Dymling
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Formel Vee
Längd i km:
31.05 km
Snabbaste varv:
1:09.988, Håkan Green
Domare:
Mikael Karlstedt
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Formel Vee 65-68 B
Formel Vee 69-71 C
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
5200
Tävlingssekreterare:
Patrik Jönsson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
196Håkan GreenSWEMSK KvarnvingarnaVästeråsVeemax1, FV/1 C01:09.98819:45.96515  
297Jan LindqvistSWEMSK KvarnvingarnaVästeråsAustro Vau2, FV/1 C01:10.50519:50.7261504.761 
384Johan LundSWEVästerås MSVästeråsMotul3, FV/1 C01:10.43119:54.0081508.043Orresta Racing
422Lars-Gunnar "Vegas" JohanssonSWEAnderstorp RCAnderstorpFinnVau4, FV/1 C01:11.06820:02.6961516.731 
512Stefan NilssonSWEHyllinge MSTomelillaKaimann5, FV/1 C01:10.91220:07.4881521.523 
689Lars OhlssonSWEMora MKOrsaVeemax6, FV/1 C01:11.15420:10.9661525.001Dala Laminat
763Rasmus BencsikSWEHyllinge MSÅsljungaHallberg Special1, FV/1 B01:12.06220:16.2041530.239 
898Robert LindholmSWERHKVästeråsRohm7, FV/1 C01:11.54720:16.8081530.843 
924Thomas LundströmSWESkellefteå MSBurträskRPB 2, FV/1 B01:11.17120:17.3711531.406Team RPB
1075Anders TjärnlundSWEFalkenbergs MKKungsbackaDolling3, FV/1 B01:10.87420:26.2981540.333 
1170Anders BertilssonSWERHKÅledRPB4, FV/1 B01:12.92620:27.0391541.074 
1258Magnus RugsveenSWEMSCCTomelillaBROKE5, FV/1 B01:12.17420:27.2421541.277 
1372Nettan OliwSWERHKStockholmHansen Mk IV8, FV/1 C01:12.78820:52.101151:06.136Team Oliw
14183John ØhlersDENHMS - DKFredensborgRPB9, FV/1 C01:13.41320:52.374151:06.409Team Øhlers
1538Tommy BencsikSWESvedala MKÅhusDolling6, FV/1 B01:12.96720:54.591151:08.626Team holy motors
1665Ronny Bogen-JensenNORNSKHaldenBeach Car Mk57, FV/1 B01:14.23721:09.505151:23.54 
1757Anders ÖhmanSWEVästerås MSVästeråsAutodynamics8, FV/1 B01:16.17120:13.552141v 
1871Göran TjärnlundSWEFalkenbergs MKSexdregaRPB9, FV/1 B01:16.41520:37.52141v 
1955Anna LundSWEVästerås MSVästeråsVeeva10, FV/1 B01:18.72820:58.728141vOrresta Racing
2069Glenn KellerssonSWETomelilla MKSankt OlofDolling11, FV/1 B01:19.15819:55.775132v 
2150Filip FischleinSWESvedala MKYstadVeBo Mk112, FV/1 B01:23.30120:50.385132vVeBo Racing
2211Tommy JohanssonSWERHKTomelillaKaimann10, FV/1 C01:13.10117:07.49112DNFAutodemontering
2344Suzanne QvistSWETomelilla MKSankt OlofKarolin13, FV/1 B01:21.77719:23.82112DNF 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF53Pontus BencsikSWESvedala MKÅsljungaScalex, FV/1 C01:12.48505:46.3783Team Holy Motors
DNS49Sami LindholmSWEVästerås MSSkultunaVeemax, FV/1 C   
DNS91Richard ”Lillen” PerssonSWETomelilla MKSmedstorpGMS III, FV/1 C   
DNS93Mats AnderssonSWERHKSigtunaHallberg Special, FV/1 C   


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
1075Anders Tjärnlund15 sek tidstillägg p g a tjuvstart.

Tiderna är producerade av: Race Consulting

Design by Bloms IT