Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2022
Formel Vee, Heat 1, 13 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Lördag 2 juli 2022
Tävlingsledare:
Max Dymling
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Formel Vee
Längd i km:
26.91 km
Snabbaste varv:
1:09.942, Pontus Bencsik
Domare:
Mikael Karlstedt
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Formel Vee 65-68 B
Formel Vee 69-71 C
Pole Position:
#53 Pontus Bencsik
Publik:
5200
Tävlingssekreterare:
Patrik Jönsson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
196Håkan GreenSWEMSK KvarnvingarnaVästeråsVeemax1, FV/1 C01:10.27316:37.65213  
284Johan LundSWEVästerås MSVästeråsMotul2, FV/1 C01:10.71616:40.3261302.674Orresta Racing
322Lars-Gunnar "Vegas" JohanssonSWEAnderstorp RCAnderstorpFinnVau3, FV/1 C01:10.77916:42.8511305.199 
412Stefan NilssonSWEHyllinge MSTomelillaKaimann4, FV/1 C01:11.04916:50.1051312.453 
597Jan LindqvistSWEMSK KvarnvingarnaVästeråsAustro Vau5, FV/1 C01:10.54817:01.8821324.23 
675Anders TjärnlundSWEFalkenbergs MKKungsbackaDolling1, FV/1 B01:11.73317:03.3731325.721 
789Lars OhlssonSWEMora MKOrsaVeemax6, FV/1 C01:10.79817:04.1351326.483Dala Laminat
863Rasmus BencsikSWEHyllinge MSÅsljungaHallberg Special2, FV/1 B01:11.62517:04.4481326.796 
998Robert LindholmSWERHKVästeråsRohm7, FV/1 C01:11.53517:05.171327.518 
1024Thomas LundströmSWESkellefteå MSBurträskRPB 3, FV/1 B01:11.98917:14.6991337.047Team RPB
1170Anders BertilssonSWERHKÅledRPB4, FV/1 B01:12.49617:16.3361338.684 
1238Tommy BencsikSWESvedala MKÅhusDolling5, FV/1 B01:12.13117:17.4311339.779Team holy motors
1358Magnus RugsveenSWEMSCCTomelillaBROKE6, FV/1 B01:12.60117:25.8481348.196 
1411Tommy JohanssonSWERHKTomelillaKaimann8, FV/1 C01:13.19917:27.781350.128Autodemontering
15183John ØhlersDENHMS - DKFredensborgRPB9, FV/1 C01:13.27117:34.91357.248Team Øhlers
1672Nettan OliwSWERHKStockholmHansen Mk IV10, FV/1 C01:13.05817:35.9991358.347Team Oliw
1765Ronny Bogen-JensenNORNSKHaldenBeach Car Mk57, FV/1 B01:15.2716:40.135121v 
1857Anders ÖhmanSWEVästerås MSVästeråsAutodynamics8, FV/1 B01:17.04417:19.276121v 
1971Göran TjärnlundSWEFalkenbergs MKSexdregaRPB9, FV/1 B01:17.78417:21.594121v 
2044Suzanne QvistSWETomelilla MKSankt OlofKarolin10, FV/1 B01:20.75616:52.283112v 
2155Anna LundSWEVästerås MSVästeråsVeeva11, FV/1 B01:18.11517:09.135112vOrresta Racing
2250Filip FischleinSWESvedala MKYstadVeBo Mk112, FV/1 B01:33.94418:05.725103vVeBo Racing
2353Pontus BencsikSWESvedala MKÅsljungaScalex11, FV/1 C01:09.94212:53.1479DNFTeam Holy Motors


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF91Richard ”Lillen” PerssonSWETomelilla MKSmedstorpGMS III, FV/1 C01:10.96611:12.4288 
DNF49Sami LindholmSWEVästerås MSSkultunaVeemax, FV/1 C01:21.61111:44.387 
DNS69Glenn KellerssonSWETomelilla MKSankt OlofDolling, FV/1 B   
DNS93Mats AnderssonSWERHKSigtunaHallberg Special, FV/1 C   

Tiderna är producerade av: Race Consulting

Design by Bloms IT