RHK-Final Anderstorp 2000
STD & GT/GTS 1966-1990, Race, 12 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Anderstorp Raceway Syd
Tävlingsdatum:
Söndag 23 juli 2000
Tävlingsledare:
Peter Sanell
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
STD & GT/GTS 1966-1990
Längd i km:
24 km
Snabbaste varv:
58.63, Anders Berger
Domare:
Ej angivet
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
GT/GTS 66-71 GT14/19 G 1150-1300
GT/GTS 66-71 GT15/20 G 1301-1600
GT/GTS 72-76 GT25/30 H 1301-1600
GT/GTS 72-76 GT26/31 H 1601-2500
STD 66-71 CT12/17 G 1151-1300
STD 66-71 CT13/18 G 1301-1600
STD 66-71 CT14/19 G 1601-2500
STD 72-76 CT24/29 H 1601-2500
STD 72-76 CT25/30 H ö2500
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Annelie Adolfsson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
114Sven-Åke HermanssonSWEFalkenbergs MKFalkenbergFord Escort TC1, CT13/18 G59.2212:04.2712 Hall Racing
227Lennart BjörkSWERHKVänersborgFord Escort RS 16001, CT24/29 H59.1 12 
328Anders BergerSWEBengtsfors MCBengtsforsFord Escort RS 16002, CT24/29 H58.63 12Mustad Converting AB
416Sven Erik MyhrSWESMK HedemoraStora SkedviFord Escort TC2, CT13/18 G01:00.42 12 
524Erik BergerSWEBengtsfors MCBengtsforsFord Escort TC3, CT13/18 G59.71 12Mustad Converting AB
644Magnus PaulssonSWEHyllinge MSBåstadFord Capri RS 31001, CT25/30 H01:00.28 12 
738Robert PeterssonSWESSKStockholmAlfa Romeo 2000 GTAm3, CT24/29 H01:02.07 12 
878Jan HellbergSWEÖstgöta SKLinköpingMarcos 1600 GT1, GT25/30 H01:01.9 12 
99Håkan LindevretSWERHKHässelbyMini 1275 GT1, CT12/17 G01:01.89 12 
1032Michael RasmussenSWERHKGenarpFord Escort Mexico4, CT24/29 H01:03.07 12 
1134Lennart NilssonSWEKils MK BilKilSAAB 96 V45, CT24/29 H01:03.46 12 
1239Per LöverydSWESVKGLandvetterAlfa Romeo GTV6, CT24/29 H01:05.84 111v 
138Lars Erik "Atte" ÅkerstenSWESVKGV:a FrölundaMini 1275 GT2, CT12/17 G01:05.48 111v 
1480Marius HeggstadNORNSKOsloMGB1, GT26/31 H01:05.26 111v 
15100Thomas BengtssonSWESVKGAlingsåsAlfa Romeo Giulia GT4, CT13/18 G01:09.09 111v 
165Mats LindhagenSWESMK ÖrebroÖrebroAlfa Romeo 1300 GTJ3, CT12/17 G01:08.65 111v 
1742Fredrik "Åkare" AndersonSWEAnderstorp RCBåstadFord Capri 3000 GT1, CT14/19 G58.74 9DNFTre Komp Racing Team


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF25Benny PetterssonSWEÖrebro RCSköllerstaVolvo 142, CT24/29 H01:02.46 7 
DNF21Anders AgforsSWESVKGKungälvAlfa Romeo Giulia Sprint GT Veloce, CT13/18 G01:05.49 5 
DNF55Hans RosendalSWEHyllinge MSHelsingborgChevrolet Camaro, CT25/30 H01:02.68 4 
DNF60Stefan SvenssonSWEVäxjö SVKVäxjöFiat Abarth Scorpione, GT14/19 G01:07.03 2 
DNF30Peringe BjörkSWEVänersborgs MKVänersborgFord Escort RS 1600, CT24/29 H   
DNF40Lennart ElofssonSWEÖstgöta SKLinköpingAlfa Romeo 2000 GTV, CT24/29 H   
DNF61Christer JohanssonSWEBengtsfors MCBengtsforsFord Escort Mexico, CT13/18 G   
DQ75K-G AlmströmSWERHKHöllvikenBMW 3.0 CSL, CT25/30 H   
DNS79Bruno OlssonSWEBengtsfors MCSkåpaforsSAAB Sonett V4, GT15/20 G   


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
DQ75K-G AlmströmAvvisades från startplattan p g a 102 db!

Tiderna är producerade av: Sörliden

Design by Bloms IT