RHK-Final Anderstorp 2000
STD & GT/GTS 1966-1990, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Anderstorp Raceway Syd
Tävlingsdatum:
Söndag 23 juli 2000
Tävlingsledare:
Peter Sanell
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
STD & GT/GTS 1966-1990
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
59.65, Peringe Björk
Domare:
Ej angivet
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
GT/GTS 66-71 GT14/19 G 1150-1300
GT/GTS 66-71 GT15/20 G 1301-1600
GT/GTS 72-76 GT25/30 H 1301-1600
GT/GTS 72-76 GT26/31 H 1601-2500
STD 66-71 CT12/17 G 1151-1300
STD 66-71 CT13/18 G 1301-1600
STD 66-71 CT14/19 G 1601-2500
STD 72-76 CT24/29 H 1601-2500
STD 72-76 CT25/30 H ö2500
Pole Position:
#30 Peringe Björk
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Annelie Adolfsson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
130Peringe BjörkSWEVänersborgs MKVänersborgFord Escort RS 16001, CT24/29 H59.65 
214Sven-Åke HermanssonSWEFalkenbergs MKFalkenbergFord Escort TC1, CT13/18 G59.67Hall Racing
327Lennart BjörkSWERHKVänersborgFord Escort RS 16002, CT24/29 H59.76 
475K-G AlmströmSWERHKHöllvikenBMW 3.0 CSL1, CT25/30 H01:00.13 
524Erik BergerSWEBengtsfors MCBengtsforsFord Escort TC2, CT13/18 G01:00.27Mustad Converting AB
616Sven Erik MyhrSWESMK HedemoraStora SkedviFord Escort TC3, CT13/18 G01:00.27 
738Robert PeterssonSWESSKStockholmAlfa Romeo 2000 GTAm3, CT24/29 H01:01.08 
878Jan HellbergSWEÖstgöta SKLinköpingMarcos 1600 GT1, GT25/30 H01:01.48 
99Håkan LindevretSWERHKHässelbyMini 1275 GT1, CT12/17 G01:02.28 
1055Hans RosendalSWEHyllinge MSHelsingborgChevrolet Camaro2, CT25/30 H01:02.91 
1125Benny PetterssonSWEÖrebro RCSköllerstaVolvo 1424, CT24/29 H01:02.96 
1232Michael RasmussenSWERHKGenarpFord Escort Mexico5, CT24/29 H01:03.01 
1340Lennart ElofssonSWEÖstgöta SKLinköpingAlfa Romeo 2000 GTV6, CT24/29 H01:03.6 
1434Lennart NilssonSWEKils MK BilKilSAAB 96 V47, CT24/29 H01:04.45 
1521Anders AgforsSWESVKGKungälvAlfa Romeo Giulia Sprint GT Veloce4, CT13/18 G01:05.11 
1661Christer JohanssonSWEBengtsfors MCBengtsforsFord Escort Mexico5, CT13/18 G01:05.52 
1739Per LöverydSWESVKGLandvetterAlfa Romeo GTV8, CT24/29 H01:05.81 
188Lars Erik "Atte" ÅkerstenSWESVKGV:a FrölundaMini 1275 GT2, CT12/17 G01:06.15 
1960Stefan SvenssonSWEVäxjö SVKVäxjöFiat Abarth Scorpione1, GT14/19 G01:06.27 
2080Marius HeggstadNORNSKOsloMGB1, GT26/31 H01:06.98 
2179Bruno OlssonSWEBengtsfors MCSkåpaforsSAAB Sonett V41, GT15/20 G01:07.21 
225Mats LindhagenSWESMK ÖrebroÖrebroAlfa Romeo 1300 GTJ3, CT12/17 G01:08.76 
23100Thomas BengtssonSWESVKGAlingsåsAlfa Romeo Giulia GT6, CT13/18 G01:09.65 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
DQ28Anders BergerSWEBengtsfors MCBengtsforsFord Escort RS 1600, CT24/29 H Mustad Converting AB
DNS42Fredrik "Åkare" AndersonSWEAnderstorp RCBåstadFord Capri 3000 GT, CT14/19 G Tre Komp Racing Team
DQ44Magnus PaulssonSWEHyllinge MSBåstadFord Capri RS 3100, CT25/30 H  


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
DQ28Anders BergerDiskad p g a omkörning under gulflagg.
DQ44Magnus PaulssonDiskad p g a omkörning under gulflagg.

Tiderna är producerade av: Sörliden

Design by Bloms IT