EM Oldtimer Festival Anderstorp 2000
STD & GT/GTS 1966-1990, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Scandinavian Raceway
Tävlingsdatum:
Lördag 3 juni 2000
Tävlingsledare:
Peter Sanell
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
STD & GT/GTS 1966-1990
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:51.774, Fredrik "Åkare" Anderson
Domare:
John Felix
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
GT/GTS 66-71 GT14/19 G 1150-1300
GT/GTS 66-71 GT15/20 G 1301-1600
GT/GTS 72-76 GT26/31 H 1601-2500
GT/GTS-65 GT10 F 1301-1600
GT/GTS-65 GT12 F ö2500
GT/GTS-65 GT5 E2 1301-1600
GT/GTS-65 GT7 E2 ö2500
STD 66-71 CT12/17 G 1151-1300
STD 66-71 CT13/18 G 1301-1600
STD 66-71 CT14/19 G 1601-2500
STD 72-76 CT24/29 H 1601-2500
STD 72-76 CT25/30 H ö2500
Pole Position:
#42 Fredrik "Åkare" Anderson
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Lotta Mortensson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
142Fredrik "Åkare" AndersonSWEAnderstorp RCBåstadFord Capri 3000 GT1, CT14/19 G01:51.774Tre Komp Racing Team
228Anders BergerSWEBengtsfors MCBengtsforsFord Escort RS 16001, CT24/29 H01:52.536Mustad Converting AB
344Magnus PaulssonSWEHyllinge MSBåstadFord Capri RS 31001, CT25/30 H01:54.006 
497Lennart BjörkSWERHKVänersborgFord Escort RS 16002, CT24/29 H01:54.6 
566Hans Jørgen KraghDENHMS - DKSøllestedFord Mustang Shelby1, GTS12 F01:56.574 
624Erik BergerSWEBengtsfors MCBengtsforsFord Escort TC1, CT13/18 G01:56.624Mustad Converting AB
727Lars BondessonSWEMSCCÖdåkraLotus Elan S21, GTS10 F01:57.537 
838Robert PeterssonSWESSKStockholmAlfa Romeo 2000 GTAm3, CT24/29 H01:57.808 
932Michael RasmussenSWERHKGenarpFord Escort Mexico4, CT24/29 H01:59.858 
1016Sven Erik MyhrSWESMK HedemoraStora SkedviFord Escort TC2, CT13/18 G02:00.188 
1181Bo TinghällSWERHKHelsingborgPorsche 914/61, GT26/31 H02:00.204 
1299Håkan LindevretSWERHKHässelbyMini 1275 GT1, CT12/17 G02:01.803 
1351Peter Pettersson BergSWEÖrebro RCNoraVolvo 1425, CT24/29 H02:02.109 
1440Lennart ElofssonSWEÖstgöta SKLinköpingAlfa Romeo 2000 GTV6, CT24/29 H02:02.363 
1579Andris NollendorfsSWERHKLäckebyPorsche 3561, GTS5 E202:08.586 
1660Stefan SvenssonSWEVäxjö SVKVäxjöFiat Abarth Scorpione1, GT14/19 G02:08.817 
1754Anders LotsengårdSWERHKOskarshamnAustin Healey 30001, GTS7 E202:09.311 
1880Marius HeggstadNORNSKOsloMGB2, GT26/31 H02:11.363 
199Ulf RandersSWERHKStockholmJaguar E-Type2, GTS12 F02:17.689 
208Lars Erik "Atte" ÅkerstenSWESVKGV:a FrölundaMini 1275 GT2, CT12/17 G02:23.548 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
DNS14Sven-Åke HermanssonSWEFalkenbergs MKFalkenbergFord Escort TC, CT13/18 G  
DNS73Axel LindSWESVKGGöteborgMarcos 1600 GT, GT15/20 G  

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT