RHK-Final Anderstorp 2001
Standard-1965, Race, 12 varv

Serie:
RHK
Bana:
Anderstorp Raceway Syd
Tävlingsdatum:
Lördag 8 september 2001
Tävlingsledare:
Peter Sanell
Heat:
Standard-1965
Längd i km:
24 km
Snabbaste varv:
1:03.976, Håkan Ricknäs
Domare:
Ej angivet
Klass:
1000cc Period E
1000cc Period F
STD-65 CT10 F ö2500
STD-65 CT2-5 E ö1000cc
STD-65 CT7 F 1001-1300
STD-65 CT8 F 1301-1600
STD-65 CT9 F 1601-2500
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Annelie Adolfsson

Extra information:
Tyvärr saknar vi kvallistor och originallistor från racet.

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
199Håkan RicknäsSWERHKEkeröFord Falcon Sprint1, CT10 F01:03.97613:05.55412  
295Tomas GustavssonSWEAnderstorp RCSmålandsstenarFord Mustang2, CT10 F01:04.13213:08.9691203.415 
359Sören JohanssonSWEKarlskoga MFÖstansjöFord Cortina Lotus1, CT8 F01:04.74513:17.0371211.483 
432Håkan LindevretSWEBMC MSCHässelbyAustin Cooper S1, CT7 F01:05.49113:20.2651214.711 
5Ulf "Doc" LindbergSWEKAKHarlösaBMC Cooper S2, CT7 F01:05.06813:21.3511215.797 
6Ulf von HauswolffSWEMSCCVikenAustin Cooper S3, CT7 F01:05.43613:29.8481224.294 
7Nils HolmerSWERHKStockholmAustin Cooper S4, CT7 F01:05.89913:34.1091228.555Keeper Motorsport
871Anders HylénSWEBoxholms MKBoxholmVolvo Amazon (122S)1, CT9 F01:06.39313:37.1211231.567 
933Lennart ThurnSWERHKFjälkingeMorris Cooper S5, CT7 F01:06.22213:38.6391233.085 
1058Mats BergelinSWERHKTäbyAlfa Romeo Giulia Super2, CT8 F01:07.46613:56.1181250.564 
1180Lars KrokstedtSWESSKStockholmVolvo Amazon (122S)2, CT9 F01:08.08313:58.0761252.522 
1279Dan JohanssonSWESäffle MCKarlstadVolvo Amazon (122S)3, CT9 F01:07.49413:58.0871252.533 
1365Robert PeterssonSWESSKStockholmAlfa Romeo Giulia Sprint GT Veloce3, CT8 F01:07.94514:07.421121:01.867 
14Claes RothsteinSWEHalmstads AKHalmstadBMC Cooper S6, CT7 F01:10.203 111v 
1545Frank EdwinssonSWERHKHamburgAustin Cooper S7, CT7 F01:08.376 111vSportscar Historic Racing
1611Olof "Olle" EkmanSWEStenungsunds MSÖdsmålVolvo PV 5441, CT2-5 E01:09.759 111v 
1735Gunnar DahlgrenSWEBMC MSCBålstaAustin Cooper S8, CT7 F01:08.757 111v 
181Arne AllardSWESMK MotalaVikingstadFiat Abarth 1000 TC1, CT6 F01:11.339 111v 
1919Lennart NilssonSWEKils MK BilKilSAAB 96 Sport2, CT6 F01:10.658 111v 
2016Lars KällbergSWESMK HedemoraStora SkedviSAAB 96 Sport3, CT6 F01:10.836 111v 
2188Sture DanielssonSWERHKEskilstunaVolvo Amazon (122S)4, CT9 F01:12.515 111v 
2218Bengt PetterssonSWEÖrebro RCÖrebroSAAB 96 Monte Carlo4, CT6 F01:16.438 111v 
233Per HågemanSWEKAK/S MalmöDKW Junior1, CT1 E01:17.551 111v 
2497Mats RicknäsSWERHKHässelbyFord Mustang3, CT10 F01:12.67 111v 
25Michael HoffstedtSWESVKGStenungsundVolvo Amazon (122S)5, CT9 F01:08.625 111v 
2615Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMSSträngnäsSAAB 96 Sport5, CT6 F01:11.509 111v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF49Yngve GustavssonSWESkepptuna MKUpplands VäsbyMorris Cooper S, CT7 F   
DNF90Johan SolmanSWERHKVirserumJaguar MkII, CT2-5 E   
DNF96Magnus KarlssonSWEAnderstorp RCSmålandsstenarFord Mustang, CT10 F01:09.967  

Tiderna är producerade av: Race Consulting

Design by Bloms IT