Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2001
Classic Formula, Race, 10 varv

Serie:
RHK
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Söndag 15 juli 2001
Tävlingsledare:
Kåge Schildt
Heat:
Classic Formula
Längd i km:
20.7 km
Snabbaste varv:
1:05.952, Bruno Hvid Nielsen
Domare:
Lennart Lindström
Klass:
Formel Ford 1600cc 67-71 G
Formel Ford 1600cc 72-76 H
Formel Ford 1600cc 77-81 I
Formel Vee 1300 (D)
Formula 3 1000cc (64-70)
Formula 3 74-86
Formula Ford 2000
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
4000
Tävlingssekreterare:
Leif Jespersson

Extra information:
Tyvärr saknar vi kvallistor.

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
180Bruno Hvid NielsenDENHMS - DKGjerlevReynard SF841, FF/3b-d01:05.95211:11.16110  
282Johan KrondahlSWEHyllinge MSSösdalaVan Diemen RF852, FF/3b-d01:06.71711:21.8381010.677Nacka Biltrim
346Clas-Göran PettersonSWEAnderstorp RCÅkersbergaVan Diemen RF831, FF/2b I01:07.19111:23.061011.899 
443Michael "Micke" JuhlinSWEKAKSundbybergRoyale RP312, FF/2b I01:06.90511:24.7391013.578 
595Stefan NilssonSWEHyllinge MSBåstadHansen Mk VI1, FV/2 D01:07.00811:26.1181014.957 
642Mats AnderssonSWEKolsva MSKungsörHawke DL173, FF/2b I01:07.17911:36.5151025.354 
773Rickard AppelgrenSWEHyllinge MSHelsingborgMarch 7531, F 3/401:06.31611:37.4841026.323 
833Per KnuthsonSWERHKStenstorpVan Diemen RF761, FF/2a H01:08.23111:40.9831029.822 
950Henrik HanssonSWEMSCCGråboTiga FF774, FF/2b I01:08.69611:47.3771036.216 
1044Rolf JohanssonSWERHKSaltsjö BooVan Diemen RF775, FF/2b I01:09.1411:47.4551036.294Nacka Biltrim
1190Jacob JungSWEHyllinge MSHöllvikenHansen Mk VI2, FV/2 D01:08.73811:48.5691037.408 
1253Christer AnderssonSWEHyllinge MSTyringeCrossle 32F6, FF/2b I01:09.07511:53.0921041.931 
1341Hans LundbergSWERHKÅsaRoyale RP247, FF/2b I01:09.45412:00.0391048.878 
1424Jan HanssonSWEMSCCMalmöMerlyn Mk242, FF/2a H01:09.96212:08.1341056.973 
159Thomas BergelinSWEUpplands Väsby MKDanderydLotus 61 1, FF/1 G01:11.41212:12.476101:01.315 
1623Björn OtterbergSWERHKSkillingarydMerlyn Mk20A3, FF/2a H01:10.83812:13.937101:02.776 
1738Ingemar PetterssonSWESMK VästeråsMöklintaVan Diemen RF778, FF/2b I01:11.3512:19.752101:08.591 
1835Morgan SödergrenSWEÖrebro RCÖrebroRoyale RP214, FF/2a H01:11.87512:20.072101:08.911 
1925Ursula LjungbergSWEHyllinge MSHelsingborgRoyale RP215, FF/2a H01:13.557 91v 
2097Klas LindqvistSWEAsarums MSAsarumKami3, FV/2 D01:13.979 91v 
2196Lars-Inge HulterströmSWERHKHelsingborgVeemax MkVIII4, FV/2 D01:14.865 91v 
2263Morten Gjerløw LarsenNORKNA VarnaEngelsvikenBrabham BT212, F 3/401:15.581 91v 
2392Björn LeufveniusSWERHKVellingeRPB5, FV/2 D01:22.794 82v 
2428Mikael GustavssonSWERHKFlobyVan Diemen RF756, FF/2a H01:08.579 8DNF 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF77Stefan OhlssonSWEHyllinge MSKristianstadReynard SF84, FF/3b-d01:06.77 3 
DNF31Henning BitschDENHMS - DKNørrsundbyCorami, FF/2a H  1 
DNS51Ronny BlixtSWERHKHässleholmVan Diemen RF85, FF/2b I   
DNS64Carsten FrimodtDENASKSøborgBrabham BT21B, F3/2   

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT