Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2001
Classic Formula, Kval

Serie:
RHK
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Lördag 14 juli 2001
Tävlingsledare:
Kåge Schildt
Heat:
Classic Formula
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:05.372, Bruno Hvid Nielsen
Domare:
Lennart Lindström
Klass:
Formel Ford 1600cc 67-71 G
Formel Ford 1600cc 72-76 H
Formel Ford 1600cc 77-81 I
Formel Vee 1300 (D)
Formula 3 1000cc (64-70)
Formula 3 74-86
Formula Ford 2000
Pole Position:
#80 Bruno Hvid Nielsen
Publik:
4000
Tävlingssekreterare:
Leif Jespersson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
180Bruno Hvid NielsenDENHMS - DKGjerlevReynard SF841, FF/3b-d01:05.372 
277Stefan OhlssonSWEHyllinge MSKristianstadReynard SF842, FF/3b-d01:05.567 
382Johan KrondahlSWEHyllinge MSSösdalaVan Diemen RF853, FF/3b-d01:06.318Nacka Biltrim
446Clas-Göran PettersonSWEAnderstorp RCÅkersbergaVan Diemen RF831, FF/2b I01:06.711 
595Stefan NilssonSWEHyllinge MSBåstadHansen Mk VI1, FV/2 D01:06.829 
642Mats AnderssonSWEKolsva MSKungsörHawke DL172, FF/2b I01:07.303 
790Jacob JungSWEHyllinge MSHöllvikenHansen Mk VI2, FV/2 D01:07.95 
843Michael "Micke" JuhlinSWEKAKSundbybergRoyale RP313, FF/2b I01:08.403 
928Mikael GustavssonSWERHKFlobyVan Diemen RF751, FF/2a H01:08.6 
1033Per KnuthsonSWERHKStenstorpVan Diemen RF762, FF/2a H01:08.65 
1141Hans LundbergSWERHKÅsaRoyale RP244, FF/2b I01:09.251 
1250Henrik HanssonSWEMSCCGråboTiga FF775, FF/2b I01:09.297 
1344Rolf JohanssonSWERHKSaltsjö BooVan Diemen RF776, FF/2b I01:09.777Nacka Biltrim
1453Christer AnderssonSWEHyllinge MSTyringeCrossle 32F7, FF/2b I01:09.902 
1523Björn OtterbergSWERHKSkillingarydMerlyn Mk20A3, FF/2a H01:10.22 
1624Jan HanssonSWEMSCCMalmöMerlyn Mk244, FF/2a H01:10.311 
1735Morgan SödergrenSWEÖrebro RCÖrebroRoyale RP215, FF/2a H01:10.916 
189Thomas BergelinSWEUpplands Väsby MKDanderydLotus 61 1, FF/1 G01:11.792 
1997Klas LindqvistSWEAsarums MSAsarumKami3, FV/2 D01:12.07 
2038Ingemar PetterssonSWESMK VästeråsMöklintaVan Diemen RF778, FF/2b I01:12.076 
2151Ronny BlixtSWERHKHässleholmVan Diemen RF859, FF/2b I01:12.126 
2225Ursula LjungbergSWEHyllinge MSHelsingborgRoyale RP216, FF/2a H01:13.635 
2396Lars-Inge HulterströmSWERHKHelsingborgVeemax MkVIII4, FV/2 D01:14.391 
2464Carsten FrimodtDENASKSøborgBrabham BT21B1, F3/201:18.115 
2563Morten Gjerløw LarsenNORKNA VarnaEngelsvikenBrabham BT211, F 3/401:18.169 
2631Henning BitschDENHMS - DKNørrsundbyCorami7, FF/2a H01:19.364 
2792Björn LeufveniusSWERHKVellingeRPB5, FV/2 D01:22.189 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
DNS73Rickard AppelgrenSWEHyllinge MSHelsingborgMarch 753, F 3/4  

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT