Falkenberg Classic Final 2019
STD & GT/GTS 1966-1990, Heat 2, 20 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Falkenberg
Tävlingsdatum:
Söndag 22 september 2019
Tävlingsledare:
Ulf Sanell
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
STD & GT/GTS 1966-1990
Längd i km:
36.52 km
Snabbaste varv:
48.46, Anders Berger
Domare:
Börje Blomén
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
GT/GTS 66-71 GT16/21 G 1601-2500
GT/GTS 66-71 GT17/22 G ö2500
GT/GTS 72-76 GT26/31 H 1601-2500
GT/GTS 72-76 GT27/32 H ö2500
GT/GTS 77-86 GT36/41/46 I+J 1601-2500
STD 66-71 CT14/19 G 1601-2500
STD 66-71 CT15/20 G ö2500
STD 72-76 CT24/29 H 1601-2500
STD 77-90 CT34/39/44 I+J 1601-2500
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Monki Eklund

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
143Anders BergerSWEBengtsfors MCBengtsforsFord Escort RS 16001, CT24/29 H48.4616:30.26620  
21Lennart BohlinSWEKarlskoga MFKarlskogaChevrolet Corvette C31, GT27/32 H49.18716:45.362015.094Bohlin Racing
388Jonas BengtssonSWEFalkenbergs MKDanderydChevrolet Corvette L881, GT17/22 G51.62517:18.192047.924 
436Claes AnderssonSWESSJ JönköpingEksjöOpel Kadett GT/E1, GT26/31 H50.17717:18.5142048.248Healey Racing Team
533Tomas HallSWEFalkenbergs MKFalkenbergFord Escort RS 16002, CT24/29 H50.89617:19.0452048.779 
622Dan JohanssonSWESäffle MCKarlstadBMW 323i E301, CT34/39/44 I+J52.67717:03.052191v 
728Kenneth NilssonSWESMK EdaÅmotforsVolvo 1421, CT14/19 G54.72916:47.043182v 
8142Mathias GustavssonSWETjörns MFSkärhamnVolvo 1422, CT14/19 G55.15416:55.377182v 
941Kjell GustavssonSWETjörns MFSkärhamnVolvo 1423, CT14/19 G55.28417:00.142182v 
1096Christian NordalDENHMS - DKFarumFord Mustang1, CT15/20 G54.88117:06.741182vNA
1134Arvid ViktorssonSWERHKEksjöOpel Ascona A4, CT14/19 G52.68615:12.86173v 
1281Fredrik S HermelinSWERHKTranåsVolvo P1800 E1, GT16/21 G01:00.40916:44.809164v 
1324Roland FalkenbäckSWERHKÄngelholmAlfa Romeo 1750 GTV5, CT14/19 G01:00.52816:48.154164v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNS11Wåge SörmanSWEBorås MKSandaredDatsun 240Z, GT16/21 G   
DNS31Reine BergströmSWEHällefors MKHälleforsMatra Murena, GT36/41/46 I+J   

Tiderna är producerade av: MB Racesupport AB

Design by Bloms IT