Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2018
Formel Ford 1600cc, Heat 2, 5 laps

Series Track Race date Competition leader
Series:
RHK
Track:
Ring Knutstorp
Race date:
Sunday 8 July 2018
Competition leader:
Max Dymling
Heat Length in km Fastest lap Judge
Heat:
Formel Ford 1600cc
Length in km:
10.35 km
Fastest lap:
1:04.027, Viktor Ljungdahl
Judge:
Mikael Karlstedt
Class Pole Position Audience Competition secretary
Class:
Formel Ford 1600cc 67-71 G
Formel Ford 1600cc 72-76 H
Formel Ford 1600cc 77-81 I
Formel Ford 1600cc 82-90 J
Formel Vee 1300 (D)
Pole Position:
Unspecified
Audience:
4160
Competition secretary:
Patrik Jönsson

Extra information:
Björn Otterberg kraschade sin bil illa på väg ut på startrakan. Heatet rödflaggades, men slutfördes aldrig. Ett par olika resultatlistor cirkulerade, men efter dubbelkoll med tävlingsledningen är det denna lista som är den officiella.

  View class-based list


PlSnrDriverCountryClubLocationVehiclesPl in classFastest lapTimeLapsDiffNotifier
19Viktor LjungdahlSWE08 KartingTäbyVan Diemen RF891, FF/2c J01:04.02705:25.2755  
245Andreas MartinssonSWESSKÖdeshögRoyale RP291, FF/2b I01:04.48305:30.166504.891Team Rydén
316Henrik HanssonSWEMSCCGråboLotus 611, FF/1 G01:05.85705:35.808510.533 
495Roland SvenssonSWEHyllinge MSTrelleborgMerlyn Mk172, FF/1 G01:05.83505:36.941511.666 
569Dan LindblomSWEKarlskoga MFFjugestaReynard 88F2, FF/2c J01:06.17805:39.986514.711 
63Hans HillebrinkSWEKAKSigtunaVeemax MkVIII1, FV/2 D01:07.03505:43.104517.829 
78Pierre EklundSWERHKUppsalaIncas2, FV/2 D01:07.34705:43.652518.377 
85Roger JohanssonSWESMK UppsalaBjörklingeHansen Mk V3, FV/2 D01:06.81205:43.824518.549 
946Anders ÖbergSWEKarlskoga MFDegerforsImage FF42, FF/2b I01:08.40105:51.808526.533 
1056Tommy RydénSWEAnderstorp RCUddevallaVan Diemen RF893, FF/2c J01:08.57105:52.472527.197Team Rydén
116Kent BöeSWEHällefors MKGusselbyHansen Mk VI4, FV/2 D01:08.27105:53.055527.78 
1226Håkan BengtssonSWERHKFarstaRoyale RP211, FF/2a H01:08.40105:55.794530.519 
1350Nicklas NilssonSWERHKSigtunaReynard 88F4, FF/2c J01:08.54105:56.442531.167 
1423Björn OtterbergSWERHKSkillingarydMerlyn Mk20A3, FF/1 G01:06.91604:37.3174DNF 
1565Michaela Månlycke (Axelsson)SWERHKGrimslövLotus 51B4, FF/1 G01:10.52204:56.2544DNF 
1651Jørn BoldingDENHMS - DKGentofteLotus 515, FF/1 G01:11.65504:57.8424DNF 
172Jan-Christer SkabySWERHKHörbyVeemax5, FV/2 D01:13.12105:20.44341v 


Not classified:

PlSnrDriverCountryClubLocationVehiclesPl in classFastest lapTimeLapsNotifier
DNS13Morten PedersenNORNMK AndebuHvasserMerlyn Mk24, FF/2a H   
DNS17Åke AxelssonSWERHKJärnaLotus 51B, FF/1 G   
DNS29Peter FranzénSWERHKNybroTiga FF77, FF/2b I   
DNS44Carsten Howard SteffensenDENHMS - DKCharlottenlundRoyale RP24, FF/2b I  DKT


Announcements:

PlSnrDriverReason
1423Björn OtterbergTappade kontrollen över bilen och kraschade illa.

Times produced by: Race Consulting

Design by Bloms IT