Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2018
STD & GT/GTS 1966-1971, Heat 1, 10 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Lördag 7 juli 2018
Tävlingsledare:
Max Dymling
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
STD & GT/GTS 1966-1971
Längd i km:
20.7 km
Snabbaste varv:
1:09.631, Arvid Viktorsson
Domare:
Mikael Karlstedt
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
GT/GTS 66-71 GT13/18 G 1150
GT/GTS 66-71 GT15/20 G 1301-1600
GT/GTS 66-71 GT16/21 G 1601-2500
GT/GTS 66-71 GT17/22 G ö2500
STD 66-71 CT11/16 G u1150
STD 66-71 CT12/17 G 1151-1300
STD 66-71 CT14/19 G 1601-2500
Pole Position:
#34 Arvid Viktorsson
Publik:
4160
Tävlingssekreterare:
Patrik Jönsson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
134Arvid ViktorssonSWERHKEksjöOpel Ascona A1, CT14/19 G01:09.63113:29.93210 Wiktorsson Racing Team
289Claes HoffstenSWEClub Alfa Romeo SveziaHandenAlfa Romeo 2000 GTAm2, CT14/19 G01:10.14113:30.4841000.552 
332Lennart BengtssonSWEHyllinge MSKågerödBMW 2002 Ti3, CT14/19 G01:09.92913:31.0361001.10402-Depån AB
487Lars WeiglSWEKAKStockholmPorsche 911 S/T1, GT16/21 G01:11.71113:36.5131006.581 
581Fredrik S HermelinSWERHKTranåsVolvo P1800 E2, GT16/21 G01:11.94913:38.6531008.721 
696Mikael MohlinSWEBohus RCKungälvSAAB 96 Monte Carlo1, CT11/16 G01:12.71713:41.831011.898 
78Uno JohanssonSWEHyllinge MSBåstad NSU 1200 TT1, CT12/17 G01:13.03413:43.1491013.217 
812Kjell WallinSWEAlmunge MKVästerhaningeArden Mini Cooper S Mk22, CT12/17 G01:13.18913:44.1911014.259 
957Ulf SandénSWEHyllinge MSHöganäsVolvo 1424, CT14/19 G01:14.07413:45.1591015.227 
1028Kenneth NilssonSWESMK EdaÅmotforsVolvo 1425, CT14/19 G01:11.98214:09.1281039.196 
1179Jonas KullgrenSWEVänersborgs MKVänersborgSAAB Sonett V41, GT15/20 G01:12.41814:12.5791042.647 
1241Kjell GustavssonSWETjörns MFSkärhamnVolvo 1426, CT14/19 G01:16.0114:34.586101:04.654 
1366Jari KonolaSWERHKIngaröPlymouth Barracuda1, GT17/22 G01:15.82114:36.079101:06.147Shooting Star
1414Hasse JerkerfotSWERHKNynäshamnMini 1275 GT3, CT12/17 G01:18.11714:38.869101:08.937 
1524Roland FalkenbäckSWERHKÄngelholmAlfa Romeo 1750 GTV7, CT14/19 G01:17.34915:05.135101:35.203 
1697Hans EklundSWEFalkenbergs MKGrästorpSAAB Sonett II1, GT13/18 G01:15.90515:34.806102:04.874Knalle Racing
17101Kaj SørensenDENHMS - DKSt. MerløseHonda S8002, GT13/18 G01:21.26713:35.50791v 
1840Andreas NilssonSWEHyllinge MSTrelleborgFord Escort RS 16008, CT14/19 G01:14.59510:24.1718DNF 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF166Villy NielsenDENHMS - DKHerfølgeMorris Cooper S, CT12/17 G01:14.26507:39.2666 
DNS1Staffan BorgströmSWERHKHöörDatsun 240Z, GT16/21 G   


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
1524Roland Falkenbäck30 sekunders tillägg för omkörning på gulflagg.
1028Kenneth Nilsson30 sekunders tillägg pga tjuvstart.
1179Jonas Kullgren30 sekunders tillägg pga tjuvstart.
1697Hans Eklund30 sekunders tillägg för omkörning på gulflagg.

Tiderna är producerade av: Race Consulting

Design by Bloms IT