Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2002
Classic Formula, Race, 10 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Söndag 14 juli 2002
Tävlingsledare:
Kåge Schildt
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Classic Formula
Längd i km:
20.7 km
Snabbaste varv:
1:02.477, Stefan Ohlsson
Domare:
Lennart Lindström
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Formel Ford 1600cc 72-76 H
Formel Ford 1600cc 77-81 I
Formel Vee 1300 (D)
Formula Ford 2000
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Leif Jespersson

Extra information:
Här kan vi tyvärr inte lägga in fler förare p g a vi saknar en komplett lista. Vi saknar även kvaltider.

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
177Stefan OhlssonSWEHyllinge MSKristianstadReynard SF841, FF/3b-d01:02.47710:47.23410 Nacka Biltrim
279Ulrik WeissDENHMS - DKKirke HyllingeReynard SF842, FF/3b-d01:04.01211:05.1141017.88 
382Johan KrondahlSWEHyllinge MSSösdalaVan Diemen RF853, FF/3b-d01:03.92711:05.471018.236Nacka Biltrim
443Michael JuhlinSWERasbo MKSundbybergRoyale RP311, FF/2b I01:05.58711:17.4661030.232 
546Clas-Göran PettersonSWEAnderstorp RCÅkersbergaVan Diemen RF832, FF/2b I01:05.7311:27.0441039.81 
642Mats AnderssonSWEKolsva MSKungsörHawke DL173, FF/2b I01:06.36911:27.4521040.218 
749Peter SikströmSWEAnderstorp RCFristadVan Diemen RF794, FF/2b I01:07.63811:38.2761051.042 
844Rolf JohanssonSWERHKSaltsjö BooVan Diemen RF775, FF/2b I01:07.09511:38.361051.126Nacka Biltrim
950Henrik HanssonSWEMSCCGråboTiga FF776, FF/2b I01:07.45411:40.5071053.273 
1033Per KnuthsonSWERHKStenstorpVan Diemen RF761, FF/2a H01:07.02211:40.6731053.439 
1137Mikael GustavssonSWERHKFlobyVan Diemen RF797, FF/2b I01:08.38511:46.2381059.004 
1220Morgan SödergrenSWEÖrebro RCÖrebroRoyale RP212, FF/2a H01:08.85311:48.469101:01.235Mowazet
1335Steen Seit JespersenDENHMS - DKGentofteVan Diemen RF798, FF/2b I01:07.94412:24.021101:36.787 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF23Björn OtterbergSWERHKSkillingarydMerlyn Mk20A, FF/2a H01:07.793 8 
DNF53Christer AnderssonSWEHyllinge MSTyringeCrossle 32F, FF/2b I01:09.237 7 
DNF84Jonas WaernSWERHKLinköpingReynard SF78, FF/3b-d01:10.971 7 
DNF78Danny Deschu TereBELPutte KapellenTiga, FF/3b-d01:06.355 3 
DNF99Ulf PetterssonSWERHKVärnamoVeemax, FV/2 D01:05.938 2 

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT