EM Oldtimer Festival Anderstorp 2002
Classic Formula, Race, 10 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Scandinavian Raceway
Tävlingsdatum:
Söndag 9 juni 2002
Tävlingsledare:
Peter Sanell
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Classic Formula
Längd i km:
40.25 km
Snabbaste varv:
1:43.938, Bruno Hvid Nielsen
Domare:
Harry Vossen
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Formel Ford 1600cc 67-71 G
Formel Ford 1600cc 72-76 H
Formel Ford 1600cc 77-81 I
Formel Vee 1300 (D)
Formula Ford 2000
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Rolf Nielsson

Extra information:
Här saknar vi tyvärr sluttider på förarna som har kört mindre än tio varv.

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
180Bruno Hvid NielsenDENHMS - DKGjerlevReynard SF841, FF/3b-d01:43.93817:30.05910  
277Stefan OhlssonSWEHyllinge MSKristianstadReynard SF842, FF/3b-d01:44.98417:41.0031010.944 
316Ulrik WeissDENHMS - DKKirke HyllingeReynard SF843, FF/3b-d01:44.19317:49.5311019.472 
460Michael JuhlinSWERasbo MKSundbybergRoyale RP311, FF/2b I01:47.94118:16.7631046.704 
550Henrik HanssonSWEMSCCGråboTiga FF772, FF/2b I01:49.27718:26.271056.211 
642Mats AnderssonSWEKolsva MSKungsörHawke DL173, FF/2b I01:49.21118:27.3241057.265 
746Clas-Göran PettersonSWEAnderstorp RCÅkersbergaVan Diemen RF834, FF/2b I01:47.33718:31.152101:01.093 
849Peter SikströmSWEAnderstorp RCFristadVan Diemen RF795, FF/2b I01:50.11718:37.256101:07.197 
933Per KnuthsonSWERHKStenstorpVan Diemen RF761, FF/2a H01:51.29618:56.489101:26.43 
1037Mikael GustavssonSWERHKFlobyVan Diemen RF796, FF/2b I01:52.05918:59.886101:29.827 
1123Björn OtterbergSWERHKSkillingarydMerlyn Mk20A2, FF/2a H01:51.99419:00.274101:30.215 
1244Rolf JohanssonSWERHKSaltsjö BooVan Diemen RF777, FF/2b I01:50.89419:04.323101:34.264Nacka Biltrim
139Thomas BergelinSWERHKDanderydLotus 61 1, FF/1 G01:52.2419:08.422101:38.363 
1441Hans LundbergSWERHKÅsaRoyale RP248, FF/2b I01:52.58 9DNF 
1520Morgan SödergrenSWEÖrebro RCÖrebroRoyale RP213, FF/2a H01:55.76 91vMowazet
1634Steen Seit JespersenDENHMS - DKGentofteVan Diemen RF799, FF/2b I01:55.012 91v 
1798Lars G LjungmanSWERHKHöllvikenKaimann1, FV/2 D01:55.152 91v 
1840Mats LindhagenSWESMK ÖrebroÖrebroVan Diemen RF8510, FF/2b I01:58.524 91v 
1981Rune KarlssonSWEAnderstorp RCBodaforsSparton SF794, FF/3b-d02:11.179 82v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF91Pär-Martin AhlsrödSWEKullings MSVårgårdaRPB, FV/2 D01:52.931 5 
DNF54Olle RundqvistSWESMK ÖrebroSparreholmVan Diemen RF85, FF/2b I02:06.806 2 
DNF84Jonas WaernSWERHKLinköpingReynard SF78, FF/3b-d02:53.945 2 
DNF82Johan KrondahlSWEHyllinge MSSösdalaVan Diemen RF85, FF/3b-d  Nacka Biltrim
DQ99Ulf PetterssonSWERHKVärnamoVeemax, FV/2 D   

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT