SSK Falkenberg 2017
Ginetta GT5 Challenge, Heat 1, 13 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
SPVM
Bana:
Falkenberg
Tävlingsdatum:
Lördag 17 juni 2017
Tävlingsledare:
Roger Edvardsson
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Ginetta GT5 Challenge
Längd i km:
23.738 km
Snabbaste varv:
50.427, Otto Gullberg
Domare:
Per Birkefall
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Ginetta G20 Cup
Ginetta G40 Cup
Pole Position:
#26 Anders Gustavson
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Monica Eklund

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
15Otto GullbergSWESSKGöteborgGinetta G401, G4050.42713:56.67313 OTTO Racing
226Anders GustavsonSWEÖstgöta BSFNorrköpingGinetta G402, G4051.09614:01.3021304.629 
312Sebastian ArenramSWEKAKÅkersbergaGinetta G403, G4050.62814:02.3021305.629 
419Alexander HolmbergSWEMK GutarnaRomaklosterGinetta G404, G4050.55414:02.6931306.02JR Motorsport AB
53Niclas HarbigSWEHelsingborgs KKGöteborgGinetta G405, G4050.51314:02.8311306.158M4 Racing
67Niklas KristianssonSWEFalkenbergs MKVessigebroGinetta G406, G4051.60914:07.0871310.414KS Anläggning Mark AB
79Emil DoseDENRødby GKKHedehusene/FløngGinetta G407, G4051.66914:09.9161313.243 
867Daniel AxelssonSWEÖstgöta SKÅrstaGinetta G20 1, G2052.16714:15.7711319.098 
929Bror EllfolkSWEEskilstuna MKTorshällaGinetta G408, G4052.16414:16.5151319.842 
1049Karl-Johan "Kalle" BerggrenSWEMSCCAnderslövGinetta G20 2, G2052.33414:16.9881320.315 
1177Anders EkdahlSWEÖstgöta SKLinköpingGinetta G20 3, G2052.62214:20.3091323.636 
1259Erland BerggrenSWEMSCCAnderslövGinetta G20 4, G2052.17414:20.3681323.695 
138Roger JolebySWEFalkenbergs MKHalmstadGinetta G409, G4053.23214:24.5591327.886 
1414Rasmus HedbergSWESvedala MKKlågerupGinetta G4010, G4053.04314:24.781328.107 
1524Jesper RamsbergSWEFalkenbergs MKGöteborgGinetta G4011, G4052.47414:25.1671328.494 
1613Rasmus HultgrenSWELinköpings MSMjölbyGinetta G4012, G4053.81714:28.6581331.985 
1792Andreas LundinSWESMK VästeråsVästeråsGinetta G20 5, G2053.76614:28.8651332.192 
1833Christian HampfSWESSKSollentunaGinetta G20 6, G2056.26414:47.1011350.428 
1955Thomas HenrikssonSWEPCS RacingSkärhamnGinetta G20 7, G2056.21614:47.3441350.671 
2035Gustav LarssonSWELessebo MKSkruvGinetta G20 8, G2055.96814:47.7291351.056 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF4Mikael KarlssonSWEPCS RacingSimlångsdalenGinetta G40, G4055.11410:17.3038M4 Racing
DNF66Joakim StridSWEAnderstorp RCLimmaredGinetta G20 , G2056.5156.511 
DNS22Filip EngdahlSWEHyllinge MSMalmöGinetta G40, G40   

Tiderna är producerade av: MB Racesupport AB

Design by Bloms IT