Falkenberg Classic Final 2017
Formel Ford 1600cc, Heat 1, 14 varv

Serie:
RHK
Bana:
Falkenberg
Tävlingsdatum:
Lördag 16 september 2017
Tävlingsledare:
Ulf Sanell
Heat:
Formel Ford 1600cc
Längd i km:
25.76 km
Snabbaste varv:
51.361, Andreas Martinsson
Domare:
Reine Eriksson
Klass:
Formel Ford 1600cc 67-71 G
Formel Ford 1600cc 72-76 H
Formel Ford 1600cc 77-81 I
Formel Ford 1600cc 82-90 J
Formel Vee 1300 (D)
Pole Position:
#45 Andreas Martinsson
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Monki Eklund

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
145Andreas MartinssonSWESSK
ÖdeshögRoyale RP291, FF/2b I51.36113:33.50714 Team Ryden
2756Roland SvenssonSWEHyllinge MS
TrelleborgMerlyn Mk171, FF/1 G52.72713:33.6671400.16 
350Nicklas NilssonSWERHK
SigtunaReynard 88F1, FF/2c J52.60713:33.9411400.434 
416Henrik HanssonSWEMSCC
GråboLotus 612, FF/1 G52.18913:34.0471400.54 
53Hans HillebrinkSWEKAK
SigtunaVeemax MkVIII1, FV/2 D52.69813:36.3421402.835 
65Roger JohanssonSWESMK Uppsala
BjörklingeHansen Mk V2, FV/2 D53.33513:47.9731414.466 
756Tommy RydénSWEAnderstorp RC
UddevallaVan Diemen RF892, FF/2c J53.67813:51.2951417.788Team Rydén
823Björn OtterbergSWERHK
SkillingarydMerlyn Mk20A3, FF/1 G53.5114:16.1891442.682 
955Henry SandblomSWERHK
StockholmVan Diemen RF893, FF/2c J52.60214:16.4951442.988Örby Gummi
106Kent BöeSWEHällefors MK
GusselbyHansen Mk VI3, FV/2 D55.61914:21.5481448.041 
1157Dan LindblomSWEKarlskoga MF
FjugestaVan Diemen RF844, FF/2c J54.33814:31.6311458.124 
1226Håkan BengtssonSWERHK
FarstaRoyale RP211, FF/2a H56.57213:52.365131v 
131Johan LundSWEVästerås MS
VästeråsHansen Mk VI4, FV/2 D52.96312:02.64212DNF 
1417Åke AxelssonSWERHK
JärnaLotus 51B4, FF/1 G59.08213:35.656122v 
15116Ole Holst PedersenDENHMS - DK
RødovreCrossle 16F5, FF/1 G59.51313:40.94122v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF69Michaela Månlycke (Axelsson)SWERHK
GrimslövVan Diemen RF87, FF/2c J54.94909:34.4939 
DNF15Keld TopholmDENHMS - DK
GentofteAlexis Mk15, FF/1 G01:09.20311:49.9889 
DNF8Pierre EklundSWERHK
UppsalaIncas, FV/2 D56.03604:12.2113 
DNF2Christer SkabySWERHK
HörbyVeemax, FV/2 D 03:25.1342 
DNF18Lars-Erik "Atte" ÅkerstenSWESVKG
V:a FrölundaHawke DL2A, FF/1 G 02:52.8521 
DNS516Jørn BoldingDENHMS - DK
GentofteLotus 51, FF/1 G   

Tiderna är producerade av: MB Racesupport AB