Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2017
Formel Ford 1600cc, Heat 2, 8 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Söndag 9 juli 2017
Tävlingsledare:
Max Dymling
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Formel Ford 1600cc
Längd i km:
16.56 km
Snabbaste varv:
1:06.345, Henry Sandblom
Domare:
Mikael Karlstedt
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Formel Ford 1600cc 67-71 G
Formel Ford 1600cc 72-76 H
Formel Ford 1600cc 77-81 I
Formel Ford 1600cc 82-90 J
Formel Vee 1300 (D)
Formula 3 1000cc (64-70)
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Patrik Jönsson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
155Henry SandblomSWERHKStockholmVan Diemen RF891, FF/2c J01:06.34513:12.2598 Örby Gummi Racing Team
258Søren Iskov JensenDENHMS - DKRoskildeReynard 89F2, FF/2c J01:08.34113:30.992818.733 
318Lars Erik "Atte" ÅkerstenSWESVKGV:a FrölundaHawke DL2A1, FF/1 G01:08.70713:31.847819.588 
473Ferdinand GustafsonSWESMK TrollhättanHjärtumBrabham BT181, F3/201:07.87213:32.124819.865 
526Håkan BengtssonSWERHKFarstaRoyale RP211, FF/2a H01:09.37113:33.736821.477 
657Dan LindblomSWEKarlskoga MFFjugestaVan Diemen RF843, FF/2c J01:07.25313:34.587822.328 
769Michaela Månlycke (Axelsson)SWERHKGrimslövVan Diemen RF874, FF/2c J01:10.37713:41.035828.776 
88Pierre EklundSWERHKUppsalaIncas1, FV/2 D01:07.35113:44.805832.546 
916Henrik HanssonSWEMSCCGråboLotus 612, FF/1 G01:06.86313:48.858836.599 
1050Nicklas NilssonSWERHKSigtunaReynard 88F5, FF/2c J01:06.46413:49.761837.502 
1148Claus ThulstrupDENHMS - DKTisvildelejeVan Diemen RF801, FF/2b I01:10.95813:53.393841.134 
126Leif BossonSWEMSCCHelsingborgBrabham BT282, F3/201:08.27613:57.984845.725 
1380Nikolaj E MortensenDENMGCCRødovreBrabham BT153, F3/201:13.20113:58.72846.461 
1456Tommy RydénSWEAnderstorp RCUddevallaVan Diemen RF896, FF/2c J01:07.70813:58.834846.575 
152Jan-Christer SkabySWERHKHörbyVeemax2, FV/2 D01:14.27314:02.584850.325 
1615Keld TopholmDENHMS - DKGentofteAlexis Mk153, FF/1 G01:17.50213:00.5137DNF 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNS1Johan LundSWEVästerås MSVästeråsHansen Mk VI, FV/2 D   
DNS23Björn OtterbergSWERHKSkillingarydMerlyn Mk20A, FF/1 G   
DNS30Klaus GylvigDENHMS - DKGislevReynard SF84, FF/2b I   
DNS45Linda RydénSWERHKUddevallaRoyale RP29, FF/2b I   
DNS74Ulf PetterssonSWERHKVärnamoFocus Mk5, F3/2   


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
126Leif Bosson30 sek tidstillägg p g a tjuvstart.
916Henrik Hansson30 sek tidstillägg p g a tjuvstart.
1050Nicklas Nilsson30 sek tidstillägg p g a tjuvstart.
1456Tommy Rydén30 sek tidstillägg p g a tjuvstart.

Tiderna är producerade av: Race Consulting

Design by Bloms IT