Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2017
Formel Ford 1600cc, Heat 1, 11 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Söndag 9 juli 2017
Tävlingsledare:
Max Dymling
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Formel Ford 1600cc
Längd i km:
22.77 km
Snabbaste varv:
1:05.924, Henry Sandblom
Domare:
Mikael Karlstedt
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Formel Ford 1600cc 67-71 G
Formel Ford 1600cc 72-76 H
Formel Ford 1600cc 77-81 I
Formel Ford 1600cc 82-90 J
Formel Vee 1300 (D)
Formula 3 1000cc (64-70)
Pole Position:
#55 Henry Sandblom
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Patrik Jönsson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
155Henry SandblomSWERHKStockholmVan Diemen RF891, FF/2c J01:05.92412:18.98911 Örby Gummi Racing Team
250Nicklas NilssonSWERHKSigtunaReynard 88F2, FF/2c J01:06.36112:21.481102.491 
38Pierre EklundSWERHKUppsalaIncas1, FV/2 D01:06.22412:26.7551107.766 
416Henrik HanssonSWEMSCCGråboLotus 611, FF/1 G01:06.32912:45.2671126.278 
557Dan LindblomSWEKarlskoga MFFjugestaVan Diemen RF843, FF/2c J01:06.35112:45.3651126.376 
658Søren Iskov JensenDENHMS - DKRoskildeReynard 89F4, FF/2c J01:07.55912:48.8921129.903 
723Björn OtterbergSWERHKSkillingarydMerlyn Mk20A2, FF/1 G01:07.83812:50.4151131.426 
873Ferdinand GustafsonSWESMK TrollhättanHjärtumBrabham BT181, F3/201:08.29613:04.1031145.114 
91Johan LundSWEVästerås MSVästeråsHansen Mk VI2, FV/2 D01:08.24613:04.5661145.577 
106Leif BossonSWEMSCCHelsingborgBrabham BT282, F3/201:07.51713:06.1271147.138 
1118Lars Erik "Atte" ÅkerstenSWESVKGV:a FrölundaHawke DL2A3, FF/1 G01:08.54813:07.9591148.97 
1226Håkan BengtssonSWERHKFarstaRoyale RP211, FF/2a H01:08.18813:08.641149.651 
1356Tommy RydénSWEAnderstorp RCUddevallaVan Diemen RF895, FF/2c J01:08.78613:11.531152.541 
1430Klaus GylvigDENHMS - DKGislevReynard SF841, FF/2b I01:10.90813:22.729111:03.74 
152Jan-Christer SkabySWERHKHörbyVeemax3, FV/2 D01:13.77512:51.437101v 
1615Keld TopholmDENHMS - DKGentofteAlexis Mk154, FF/1 G01:16.29913:13.862101v 
1780Nikolaj E MortensenDENMGCCRødovreBrabham BT153, F3/201:12.58710:04.1098DNF 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF74Ulf PetterssonSWERHKVärnamoFocus Mk5, F3/201:23.04802:56.0572 
DNS45Linda RydénSWERHKUddevallaRoyale RP29, FF/2b I   
DNS48Claus ThulstrupDENHMS - DKTisvildelejeVan Diemen RF80, FF/2b I   
DNS69Michaela Månlycke (Axelsson)SWERHKGrimslövVan Diemen RF87, FF/2c J   

Tiderna är producerade av: Race Consulting

Design by Bloms IT