Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2005
Formel Äldre, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Lördag 9 juli 2005
Tävlingsledare:
Anders Hedlund
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Formel Äldre
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:11.904, Magnus Ahlqvist
Domare:
Claes-Göran Elofsson
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Formula 2 47-71
Formula 3 Midget 46-60
Formula Junior E
Formula Junior F
Förkrigsbilar A-D
Pole Position:
#65 Magnus Ahlqvist
Publik:
2000
Tävlingssekreterare:
Leif Jörgensen

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
165Magnus AhlqvistSWEVäxjö SVKRydaholmCooper T711, F201:11.904 
257Göran AnderbergSWEHyllinge MSHelsingborgLola Mk31, FJ/201:15.925 
399Erik JustesenDENHMS - DKHellerupMerlyn Mk52, FJ/201:16.908 
434Martin Borch-ChristensenDENHMS - DKSandvedCooper T521, FJ/101:17.987 
510Pekka NyströmSWERHKHöganasKiehn Special/JAP1, F3/101:18.232 
649Horst BrüningSWERHKKlippanLola Mk22, FJ/101:20.363 
73Per HågemanSWERHKMalmöCooper-Norton Mk122, F3/101:22.718 
823Thorkil Kirk SimonsenDENHMS - DKPræstøAlfa Dana-JAP3, F3/101:23.11 
94Carl-Axel KlarbergSWEHyllinge MSBrösarpAlfa Dana-JAP4, F3/101:23.963 
1018Olle LindeSWERHKRååCooper Mk105, F3/101:24.289 
111Allan GöranssonSWEMSCCTrelleborgSwebe Triumph6, F3/101:24.604 
1228Rickard WithSWEKAKStaffanstorpEffyh-JAP7, F3/101:28.092 
139Anton SchönSWEAnderstorp RCVärnamoAlfa Dana-JAP8, F3/101:29.439 
1451Jørgen WittingDENHMS - DKOdenseMG TC1, A-D01:31.047 
1521Frank HögmanSWEMK KopparbergLindesbergEffyh-JAP9, F3/101:33.696Team Helix
1635Magnus NeergaardSWEMSCCMalmöRiley 9 Brooklands2, A-D01:34.568 
1732Roland HaraldssonSWERHKBoråsRiley 9 Brooklands3, A-D01:38.802 
1831Lars HågemanSWEMSCCTrelleborgSAKNAS4, A-D01:44.669 
1936Glenn BillqvistSWEHyllinge MSHjärupMG TA5, A-D01:48.363 
2055Bengt DahlgrenSWEMSCCFörslövMG Magnette6, A-D01:48.589 

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT