Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2005
Standard-1965 1000cc, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Lördag 9 juli 2005
Tävlingsledare:
Anders Hedlund
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Standard-1965 1000cc
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:21.841, Lars Byström
Domare:
Claes-Göran Elofsson
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
1000cc Period E
1000cc Period F
STD-65 CT2-5 E ö1000cc
STD-65 CT6 F 1001-1150
Pole Position:
#21 Lars Byström
Publik:
2000
Tävlingssekreterare:
Leif Jörgensen

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
121Lars ByströmSWEHyllinge MSKågerödDKW F121, CT6 F01:21.841 
215Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMSSträngnäsSAAB 96 Sport2, CT6 F01:23.245Svenska SAAB Klubben
323Jack Staffan AnderssonSWESSKHögsjöRenault R8 Gordini1, CT6 F01:23.338 
419Lennart NilssonSWEKils MK BilKilSAAB 96 Sport3, CT6 F01:23.983Svenska SAAB Klubben
517Lars KällbergSWESMK HedemoraStora SkedviSAAB 96 Sport4, CT6 F01:24.475 
627Magnus RehbinderSWERHKBrommaMorris Cooper 9985, CT6 F01:24.816 
728Krister WigrenSWEArlövs MCLöddeköpingeSAAB 96 Sport6, CT6 F01:25.432 
822Dan HenningssonSWEFalkenbergs MKLaholmOpel Kadett7, CT6 F01:25.615 
918Bengt PetterssonSWEÖrebro RCÖrebroSAAB 96 Monte Carlo8, CT6 F01:25.779Svenska SAAB Klubben
1035Bo SeverinssonSWERHKLöddeköpingeRenault R8 Gordini2, CT6 F01:25.969 
1126Peter BäckströmSWESMK TrollhättanTrollhättanSAAB 969, CT6 F01:27.421Svenska SAAB Klubben
1225Lars GöranssonSWEMSCCHelsingborgNSU Prinz 100010, CT6 F01:29.021 
1388Gunnar OlssonSWEKarlskoga MFSkillingsforsVolvo PV 5441, CT2-5 E01:29.223 
144Hans Peter ZolnirSWERHKVäderstadSAAB 961, CT1 E01:30.234 
153Per HågemanSWERHKMalmöDKW Junior2, CT1 E01:30.514 
1681Erik Irring LarsenDENHMS - DKOdenseCitroën 112, CT2-5 E01:32.668 
1730Kenneth NilssonSWERHKKävlingeDKW F1211, CT6 F01:32.811 
1810Gunnar JohanssonSWESMK TrollhättanTrollhättanSAAB 9612, CT6 F01:34.132Svenska SAAB Klubben
196Niklas EnanderSWEFalkenbergs MKGöteborgSAAB 92B3, CT1 E01:34.645Svenska SAAB Klubben
209Elmon LarssonSWESVKGLerumAustin A40 Futura4, CT1 E01:37.391 
2134Uno JohanssonSWEMK TrophyVänersborgRenault R8 Gordini3, CT6 F01:38.227 
228Per-Olov "Peo" ErikssonSWERHKSmedstorpBMW 700 S Coupé5, CT1 E01:39.59 
2311Nicolina HybertSWEMölndals MKLilla EdetSAAB 966, CT1 E01:43.503Svenska SAAB Klubben


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
DNS20Arne AllardSWESMK MotalaVikingstadFiat Abarth 1000 TC, CT6 F  

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT