Vårracet SSK & SPVM Mantorp 2016
Ginetta GT5 Challenge, Heat 2, 11 varv
Heat
Ginetta GT5 Challenge
Klass
Ginetta G20 Cup
Ginetta G40 Cup
Tävlingsdatum
Söndag 8 maj 2016
Snabbaste varv
1:29.455, Robin Lassander
Tävlingsledare
Max Lundgren
Tävlingssekreterare
Yvonne Bjärud
Pl | Snr | Förare | Land | Klubb | Ort | Fordon | Pl i klass | Sn. varv | Tid | Varv | Diff | Anmälare |
1 | 30 | Robin Lassander | SWE | Lessebo MK | Eriksmåla | Ginetta G40 | 1, G40 | 01:29.455 | 16:32.268 | 11 | | |
2 | 57 | Andreas Andersson | SWE | Hyllinge MS | Furulund | Ginetta G40 | 2, G40 | 01:29.938 | 16:42.456 | 11 | 10.188 | |
3 | 3 | Niclas Harbig | SWE | Helsingborgs KK | Göteborg | Ginetta G40 | 3, G40 | 01:30.374 | 16:49.164 | 11 | 16.896 | |
4 | 89 | Dennis Strandberg | SWE | Helsingborgs KK | Helsingborg | Ginetta G20 | 1, G20 | 01:31.194 | 16:57.058 | 11 | 24.79 | |
5 | 66 | Joakim Strid | SWE | Anderstorp RC | Limmared | Ginetta G20 | 2, G20 | 01:31.723 | 17:02.9 | 11 | 30.632 | |
6 | 19 | Alexander Holmberg | SWE | MK Gutarna | Romakloster | Ginetta G20 | 3, G20 | 01:31.781 | 17:03.685 | 11 | 31.417 | |
7 | 6 | Daniel Axelsson | SWE | Östgöta SK | Årsta | Ginetta G20 | 4, G20 | 01:31.947 | 17:04.889 | 11 | 32.621 | |
8 | 9 | Karl-Johan "Kalle" Berggren | SWE | Svedala MK | Anderslöv | Ginetta G20 | 5, G20 | 01:32.037 | 17:05.372 | 11 | 33.104 | |
9 | 5 | Otto Gullberg | SWE | SVKG | Göteborg | Ginetta G20 | 6, G20 | 01:32.101 | 17:08.988 | 11 | 36.72 | Oljemagasinet.se |
10 | 46 | Anders Gustavson | SWE | Östgöta BSF | Norrköping | Ginetta G40 | 4, G40 | 01:29.851 | 17:11.217 | 11 | 38.949 | Magic Racing |
11 | 33 | Ingemar Asp | SWE | Helsingborgs KK | Löddeköpinge | Ginetta G20 | 7, G20 | 01:32.301 | 17:12.169 | 11 | 39.901 | |
12 | 133 | Sebastian Arenram | SWE | KAK | Åkersberga | Ginetta G20 | 8, G20 | 01:32.563 | 17:12.598 | 11 | 40.33 | |
13 | 12 | Erland Berggren | SWE | MSCC | Anderslöv | Ginetta G20 | 9, G20 | 01:32.356 | 17:12.728 | 11 | 40.46 | |
14 | 88 | Conny Strandberg | SWE | Helsingborgs KK | Jonstorp | Ginetta G20 | 10, G20 | 01:32.775 | 17:22.418 | 11 | 50.15 | |
15 | 20 | Anders Hedensjö | SWE | Skellefteå MS | Vällingby | Ginetta G20 | 11, G20 | 01:33.417 | 17:24.535 | 11 | 52.267 | |
16 | 26 | Melwin Nilsson | SWE | Hyllinge MS | Tomelilla | Ginetta G20 | 12, G20 | 01:32.843 | 17:24.616 | 11 | 52.348 | |
17 | 8 | Roger Joleby | SWE | Falkenbergs MK | Halmstad | Ginetta G40 | 5, G40 | 01:32.541 | 17:26.446 | 11 | 54.178 | |
18 | 28 | Sebastian Berger Axelsson | SWE | Karlskoga MF | Kil | Ginetta G40 | 6, G40 | 01:33.61 | 17:59.546 | 11 | 1:27.278 | |
19 | 42 | Tobias Harrysson | SWE | SVKG | Göteborg | Ginetta G20 | 13, G20 | 01:36.928 | 18:03.638 | 11 | 1:31.37 | |
Not classified:
Tiderna är producerade av: MB Racesupport AB