STCC & SPVM Kanonloppet Karlskoga 2016
Ginetta GT5 Challenge, Heat 2, 13 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
SPVM
Bana:
Gelleråsbanan
Tävlingsdatum:
Söndag 14 augusti 2016
Tävlingsledare:
Mikael Carlsson
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Ginetta GT5 Challenge
Längd i km:
31.2 km
Snabbaste varv:
1:13.948, Andreas Andersson
Domare:
Mikael Karlstedt
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Ginetta G20 Cup
Ginetta G40 Cup
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
7000
Tävlingssekreterare:
Hans Eirefelt

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
130Robin LassanderSWELessebo MKEriksmålaGinetta G401, G4001:13.99716:11.19213  
257Andreas AnderssonSWEHyllinge MSFurulundGinetta G402, G4001:13.94816:12.6781301.486 
39Karl-Johan BerggrenSWEMSCCAnderslövGinetta G20 1, G2001:15.90416:35.4451324.253 
43Niclas HarbigSWEHelsingborgs KKGöteborgGinetta G403, G4001:15.00416:35.5431324.351 
5133Sebastian ArenramSWEKAKÅkersbergaGinetta G20 2, G2001:15.75716:37.7461326.554 
66Daniel AxelssonSWEÖstgöta SKÅrstaGinetta G20 3, G2001:1616:38.6241327.432Reodor Racing
75Otto GullbergSWESSKGöteborgGinetta G20 4, G2001:15.90316:39.2761328.084Oljemagasinet.se
833Ingemar AspSWEHelsingborgs KKLöddeköpingeGinetta G20 5, G2001:15.95816:43.0011331.809 
919Alexander HolmbergSWEMK GutarnaRomaklosterGinetta G20 6, G2001:16.43416:49.0461337.854 
1012Erland BerggrenSWEMSCCAnderslövGinetta G20 7, G2001:16.29916:49.2691338.077 
1122Filip EngdahlSWEHyllinge MSMalmöGinetta G20 8, G2001:16.59416:50.5911339.399 
128Roger JolebySWEFalkenbergs MKHalmstadGinetta G404, G4001:16.28716:57.6391346.447 
1320Anders HedensjöSWESkellefteå MSVällingbyGinetta G20 9, G2001:16.77517:00.3611349.169 
1489Fredrik OlssonSWEMSCCTrelleborgGinetta G20 10, G2001:17.02617:00.7541349.562 
1570Olle OlssonSWEKarlskoga MFArvikaGinetta G405, G4001:16.87717:01.471350.278 
1688Conny StrandbergSWEHelsingborgs KKHelsingborgGinetta G20 11, G2001:17.88817:03.5691352.377 
1792Andreas LundinSWESMK VästeråsVästeråsGinetta G20 12, G2001:17.11717:03.6981352.506 
1866Joakim StridSWEAnderstorp RCLimmaredGinetta G20 13, G2001:16.00417:04.5061353.314 
1928Sebastian Berger AxelssonSWEKarlskoga MFKilGinetta G406, G4001:15.3417:12.043131:00.851 
2026Melwin NilssonSWETomelilla MKTomelillaGinetta G20 14, G2001:16.44614:17.20611DNF 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNS4Dennis StrandbergSWEHelsingborgs KKHelsingborgGinetta G40, G40   

Tiderna är producerade av: Motorsports & Event Timekeeping

Design by Bloms IT