Velodromloppet Karlskoga 2007
Standard-1965 1000cc, Heat 1, 10 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Gelleråsbanan
Tävlingsdatum:
Lördag 16 juni 2007
Tävlingsledare:
Tony Jacobsson
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Standard-1965 1000cc
Längd i km:
24 km
Snabbaste varv:
1:28.983, Sebastian Wrethagen
Domare:
Per Birkefall
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
1000cc Period E
1000cc Period F
STD-65 CT2-5 E ö1000cc
STD-65 CT6 F 1001-1150
Pole Position:
#24 Sebastian Wrethagen
Publik:
4000
Tävlingssekreterare:
Lena Holm

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
124Sebastian WrethagenSWEMK GutarnaKatthammarsvikAustin Cooper S1, CT6 F01:28.98315:02.4310  
215Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMSSträngnäsSAAB 96 Sport1, CT6 F01:33.04315:30.691028.26Svenska Saabklubben
328Krister WigrenSWEArlövs MCLöddeköpingeSAAB 96 Sport2, CT6 F01:33.86115:45.991043.56 
445Bo SeverinssonSWERHKLöddeköpingeRenault R8 Gordini2, CT6 F01:35.73216:01.191058.76 
52Fredrik TornérhielmSWERHKLidingöSAAB 931, CT1 E01:35.65216:02.92101:00.49 
622Dan HenningssonSWEFalkenbergs MKLaholmOpel Kadett3, CT6 F01:35.95416:04.39101:01.96 
727Magnus RehbinderSWERHKBrommaMorris Cooper 9984, CT6 F01:35.55216:11.1101:08.67 
825Lars GöranssonSWEMSCCHelsingborgNSU Prinz 10005, CT6 F01:39.28916:38.15101:35.72 
99Elmon LarssonSWESVKGLerumAustin A40 Futura2, CT1 E01:40.19115:13.3591v 
1033Rolf JensenSWESVKGOlsforsSAAB 96 Sport6, CT6 F01:37.8515:16.8591vSvenska Saabklubben
113Per HågemanSWERHKMalmöDKW Junior3, CT1 E01:40.06115:23.3291v 
128Hans EklundSWEFalkenbergs MKGrästorpSAAB 96 GT 750 Super4, CT1 E01:41.88415:29.0591v 
1310Alf PåhlssonSWETrelleborgs MKTrelleborgDKW AU 1000 S5, CT1 E01:44.00515:49.7391v 
146Niklas EnanderSWEFalkenbergs MKGöteborgSAAB 92B6, CT1 E01:43.80715:50.6991vSvenska Saabklubben
1547Lars KällbergSWESMK HedemoraStora SkedviSAAB 96 Sport7, CT6 F01:33.22616:04.7991v 
1644Johan WållgrenSWERHKHaboOpel Kadett8, CT6 F01:48.77916:39.2191v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF20Arne AllardSWESMK MotalaVikingstadFiat Abarth 1000 TC, CT6 F01:30.586 5 
DNF37Kari LehtoSWERHKStockholmAustin Cooper 998, CT6 F01:40.38 5 
DNF61Johan SolmanSWERHKVirserumJaguar MkII, CT2-5 E01:30.937 4 
DNF4Michaela Månlycke (Axelsson)SWERHKGrimslövSAAB 96, CT1 E01:39.94 2 
DNS29Sam BernhardssonSWESäffle MCSäffleBMW 700 S Coupé, CT6 F   

Tiderna är producerade av: Karlskoga Motorstadion

Design by Bloms IT