Sportvagnsmeeting Kinnekulle 2007
Formel Ford/Formel Vee, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Kinnekulle Ring
Tävlingsdatum:
Lördag 26 maj 2007
Tävlingsledare:
Olle Bång
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Formel Ford/Formel Vee
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
59.997, Pähr "Pelle" Svensson
Domare:
Ej angivet
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Formel Ford 1600cc 72-76 H
Formel Ford 1600cc 77-81 I
Formel Ford 1600cc 82-90 J
Formel Vee 65-68 B
Formel Vee 69-71 C
Formula 2 47-71
Formula 3 1000cc (64-70)
Formula Junior E
Pole Position:
#27 Pähr "Pelle" Svensson
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Stina Röjder

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
127Pähr "Pelle" SvenssonSWERyds MKKungsbackaRoyale RP211, FF/2a H59.997 
250Henrik HanssonSWEMSCCGråboVan Diemen RF771, FF/2b I01:00.001 
337Henry AnderssonSWERHKFlobyVan Diemen RF792, FF/2b I01:00.11 
423Björn OtterbergSWERHKSkillingarydMerlyn Mk20A2, FF/2a H01:00.256 
566Kevin N CrammerSWEClassic FormulaJärfällaVan Diemen RF871, FF/2c J01:00.826 
655Bert LundgrenSWERHKNorsborgVan Diemen RF892, FF/2c J01:01.133 
789Christer EricssonSWERHKUppsalaHansen Mk IV1, FV/1 C01:01.605 
820Håkan LindevretSWERHKHässelbyRoyale RP213, FF/2a H01:01.791 
960Aslak Heldal HaugenNORNAFOsloVan Diemen RF853, FF/2c J01:02.101 
1061Lars "Cykelhandlar´n" JonssonSWEV:a Östergötlands MKMantorpGMS III2, FV/1 C01:02.256 
1197Sven-Åke "Billebergar´n" SvenssonSWEHyllinge MSBillebergaAustro Vau3, FV/1 C01:02.925 
1263Per GustafsonSWESMK TrollhättanHisings BackaBrabham BT181, F3/201:02.987 
1385Axel G MadsenSWEGränna MKGrännaBMVee4, FV/1 C01:04.363 
145Magnus AhlqvistSWEVäxjö SVKRydaholmCooper T711, F201:04.484 
1569Johnny OlssonSWEOskarshamns RRCOskarshamnVeeva1, FV/1 B01:05.633 
1672Frank HögmanSWEMK KopparbergLindesbergRPB2, FV/1 B01:06.219Team Helix
1751Mats JohanssonSWELinköpings MSÅkersbergaVan Diemen RF874, FF/2c J01:07.52 
1892Bo PetterssonSWERHKUppsalaVeemax5, FV/1 C01:07.793 
1974Per-Åke BeijerstenSWESMK UppsalaUppsalaDolling3, FV/1 B01:09.03 
2071Stefan PerssonSWERHKHelsingborgRPB4, FV/1 B01:11.136 
2165Ronny Bogen-JensenNORKNA HaldenHaldenBeach Car Mk55, FV/1 B01:11.702 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
DNS41Lars-Göran SjöbergSWERHKFinspångSwebe Cooper, FJ/1  
DNS80Thomas MarklundSWEMK KopparbergLindesbergRPB, FV/1 C Team Helix
DNS87Christian SörensenSWESVKGEdBMVee, FV/1 C  
DNS91Lars-Gunnar "Vegas" JohanssonSWEAnderstorp RCAnderstorpGMS III, FV/1 C  

Tiderna är producerade av: Race Consulting

Design by Bloms IT