Sportvagnsmeeting Kinnekulle 2007
Formel Ford/Formel Vee, Heat 1, 9 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Kinnekulle Ring
Tävlingsdatum:
Lördag 26 maj 2007
Tävlingsledare:
Olle Bång
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Formel Ford/Formel Vee
Längd i km:
18.657 km
Snabbaste varv:
1:00.023, Pähr "Pelle" Svensson
Domare:
Ej angivet
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Formel Ford 1600cc 72-76 H
Formel Ford 1600cc 77-81 I
Formel Ford 1600cc 82-90 J
Formel Vee 65-68 B
Formel Vee 69-71 C
Formula 2 47-71
Formula 3 1000cc (64-70)
Formula Junior E
Pole Position:
#27 Pähr "Pelle" Svensson
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Stina Röjder

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
127Pähr "Pelle" SvenssonSWERyds MKKungsbackaRoyale RP211, FF/2a H01:00.02308:04.0639  
237Henry AnderssonSWERHKFlobyVan Diemen RF791, FF/2b I01:00.19808:07.067903.004 
350Henrik HanssonSWEMSCCGråboVan Diemen RF772, FF/2b I01:00.47208:08.962904.899 
423Björn OtterbergSWERHKSkillingarydMerlyn Mk20A2, FF/2a H01:00.08708:10.16906.097 
555Bert LundgrenSWERHKNorsborgVan Diemen RF891, FF/2c J01:01.57608:20.557916.494 
660Aslak Heldal HaugenNORNAFOsloVan Diemen RF852, FF/2c J01:01.40708:21.231917.168 
720Håkan LindevretSWERHKHässelbyRoyale RP213, FF/2a H01:01.37408:21.909917.846 
866Kevin N CrammerSWEClassic FormulaJärfällaVan Diemen RF873, FF/2c J01:01.17508:22.29918.227 
989Christer EricssonSWERHKUppsalaHansen Mk IV1, FV/1 C01:02.30308:29.159925.096 
1097Sven-Åke "Billebergar´n" SvenssonSWEHyllinge MSBillebergaAustro Vau2, FV/1 C01:02.55608:32.563928.5 
1198Lars "Cykelhandlar´n" JonssonSWEV:a Östergötlands MKMantorpGMS III3, FV/1 C01:02.6508:37.368933.305 
125Magnus AhlqvistSWEVäxjö SVKRydaholmCooper T711, F201:03.37308:46.978942.915 
1363Per GustafsonSWESMK TrollhättanHisings BackaBrabham BT181, F3/201:03.34308:51.85947.787 
1485Axel G MadsenSWEGränna MKGrännaBMVee4, FV/1 C01:05.16608:56.84952.777 
1572Frank HögmanSWEMK KopparbergLindesbergRPB1, FV/1 B01:05.76109:03.781959.718Team Helix
1641Lars-Göran SjöbergSWERHKFinspångSwebe Cooper1, FJ/101:06.13509:08.61391:04.55 
1787Christian SörensenSWESVKGEdBMVee5, FV/1 C01:05.91208:05.20481v 
1869Johnny OlssonSWEOskarshamns RRCOskarshamnVeeva2, FV/1 B01:05.71408:07.33281v 
1992Bo PetterssonSWERHKUppsalaVeemax6, FV/1 C01:08.26408:19.10181v 
2074Per-Åke BeijerstenSWESMK UppsalaUppsalaDolling3, FV/1 B01:08.98208:20.83381v 
2165Ronny Bogen-JensenNORKNA HaldenHaldenBeach Car Mk54, FV/1 B01:11.0708:41.63481v 
2271Stefan PerssonSWERHKHelsingborgRPB5, FV/1 B01:11.2109:20.70381v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF51Mats JohanssonSWELinköpings MSÅkersbergaVan Diemen RF87, FF/2c J01:15.14904:13.8564 
DNS80Thomas MarklundSWEMK KopparbergLindesbergRPB, FV/1 C  Team Helix
DNS91Lars-Gunnar "Vegas" JohanssonSWEAnderstorp RCAnderstorpGMS III, FV/1 C   

Tiderna är producerade av: Race Consulting

Design by Bloms IT