STCC Sturup Raceway 2007
STCC, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
STCC
Bana:
Sturup Raceway
Tävlingsdatum:
Söndag 22 april 2007
Tävlingsledare:
Mikael Andersson
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
STCC
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:01.881, Frank Stippler
Domare:
Alf Nordin
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
STCC
STCC Caran Cup
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Gunilla Zelander

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
155Frank StipplerGERADACKölnAudi A41, STCC01:01.881KMS-Kristoffersson Motorsport
21Thed Björk Bang-MelchiorSWEKarlskoga MFKarlskogaAudi A42, STCC01:02.039KMS-Kristoffersson Motorsport
321Johan SturesonSWEHyllinge MSKristianstadPeugeot 4073, STCC01:02.266IPS Motorsport
42Richard GöranssonSWEÖrebro RCÖrebroBMW 320 Si E904, STCC01:02.29Flash Engineering
56Robert DahlgrenSWESkellefteå MSSkellefteåVolvo S605, STCC01:02.298Polestar Racing AB
64Fredrik EkblomSWEÖrebro RCÖrebroBMW 320 Si E906, STCC01:02.347WestCoast Racing/BMW
73Robin RudholmSWEBorås MKBoråsBMW 320 Si E907, STCC01:02.35WestCoast Racing/BMW
88Tommy RustadNORNMK HadelandHarestuaOpel Astra GTC8, STCC01:02.448Opel Team Sweden
912Carl RosenbladSWEKAKLundBMW 320 Si E909, STCC01:02.494 
1010Tommy KristofferssonSWEMK Team WestomArvikaAudi A410, STCC01:02.657KMS-Kristoffersson Motorsport
115Tomas EngströmSWESMK HedemoraSäterHonda Accord11, STCC01:02.681Honda & Dealer Team Sweden
129Jan "Flash" NilssonSWEKAKKarlstadBMW 320 Si E9012, STCC01:02.739Flash Engineering
1320Mattias AnderssonSWEÅtvidabergs MKLinköpingAlfa Romeo 156 GTA13, STCC01:02.765 
1444David BjörkSWEVästerås MSVästeråsBMW 320i E4614, STCC01:02.84Team CaWalli Bilsport & MC
157Alexander StorckenfeldtSWEKAKLjungskileVolvo S6015, STCC01:02.858Polestar Racing AB
1614Hans SimonssonSWEKAKLidingöMercedes C20016, STCC01:03.374PWR Racing Team
1711Roger ErikssonSWEMora MKDala-JärnaBMW 320i E4617, STCC01:03.527Nordic Fine Art/PTR
1898Joakim "Jocke" FridSWEÖrebro RCHallsberg Opel Astra Coupé1, CC01:03.562Team Euromaster
1915Tobias JohanssonSWESMK HedemoraKrylboMercedes C20018, STCC01:03.872PWR Racing Team
2022Fredrik LestrupSWEKAKStockholmBMW 320i E4619, STCC01:04.067Nordic Fine Art/PTR
2117Andrey SmetskyRUSS:t PetersburgHonda Accord20, STCC01:04.872Artman Racing
2297Tobias TegelbySWEStocksunds Sport MKSödertäljeBMW 320i E462, CC01:05.234Tysslinge Racing


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
099Ronnie BrandtSWESSKHåboVolvo S60, CC01:06.901 


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
42Richard GöranssonBlev rammad av Robin Rudholm. Bilarna blev så skadade att båda missade racet.

Tiderna är producerade av: Motorsports & Event Timekeeping

Design by Bloms IT