Dalsland Rings Premiärlopp 1966
Standard Grupp 2 1000 cc, Startlista

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
Ingen serie
Bana:
Dalsland Ring
Tävlingsdatum:
Söndag 3 juli 1966
Tävlingsledare:
Georg Dahlgren
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Standard Grupp 2 1000 cc
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
Ej specificerad
Domare:
Ej angivet
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Standard Grupp 2 1000 cc
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
16000
Tävlingssekreterare:
Stig Carlsson

  Visa klassindelad lista


SnrFörareLandKlubbOrtFordon
1Sven-Olov NilssonSWEBengtsfors MCBengtsforsBMC Cooper S
2Kjell-Arne NilssonSWEHyllinge MSArlövBMC Cooper S
3Thomas WirénSWEPiteå MSPiteåBMC Cooper S
4Robert DanebySWEStockholms BKTäbyBMC Cooper
5Stig-Olof KarlssonSWEHallsbergs MK BMC Cooper
6Harry ”Sputnik” KällströmSWEBotkyrka MKSödra ÖhnBMC Cooper S
7Ulf JohanssonSWEArvika MK BMC Cooper
8Åke LindvallSWESMK MunkedalUddevallaBMC Cooper
9Leif HallgrenSWEAnderstorp RCHyltebrukBMC Cooper S
10Jan LiljerosSWEBorås MKBoråsBMC Cooper S
11Håkan RidströmSWEMS StockholmSegeltorpSAAB 96 Sport
12John LundbergDENASK KøbenhavnRudovreBMC Cooper S
13Lars GunnarssonSWELindesbergs MK BMW 700 S Coupé
14Ulf HanesSWEBengtsfors MCKarlstadBMW 700 S Coupé
15Bernt DanielssonSWELudvika MS BMW 700 S Coupé
16Ulf ”Rökarn” LarssonSWELidingö MKHuddingeDKW F12
17Björn StenquistSWESkånska AKMalmöDKW F12
18Hans AndréSWESkövde MKSkövdeDKW F12
19Johan EkströmSWEVänersborgs MK DKW F12
20Boo Brasta(Johansson)SWEMölndals MKGöteborgFiat Abarth 1000
21Stig SvenssonSWESMK MotalaMotalaFiat Abarth 1000
22Leif EnglundSWEEnköpings MKEnköpingFiat Abarth 1000
23Olof WijkSWEFalkenbergs MKHalmstadFiat Abarth 1000
24Gunnar DandenellSWEVolvo IFPartilleOpel Kadett
25Jaak RikandSWESSKTäbySimca 1000
26John-David HillmanSWESMK Stockholm SAAB 96 Sport
27Stig BlomqvistSWESMK ÖrebroÖrebroSAAB 96 Sport
28Bengt StrömbergSWEGöteborgs MF SAAB 96 Sport
29Ulf DahlSWERHKBålstaSAAB 96 Sport
30Arnold JensenSWEMK Kopparberg SAAB 96 Sport
31Göran PerssonSWEMK Ratten SAAB 96 Sport
32Lars PetterssonSWEKils MK BilGrumsSAAB 96 Sport
33Stig JohanssonSWEBengtsfors MCGrästorpSAAB 96 Sport
34Evert LarssonSWEVänersborgs MK SAAB 96 Sport
35Bengt LarssonSWESMK Örebro SAAB 96 Sport
36Ulf EkSWESMK Örebro SAAB 96 Sport
37Jan-Evert AnderssonSWEAMCK SAAB 96 Sport
38Bernhard "Stiftet" HåkanssonSWESMK MotalaMotalaSAAB 96 Sport
39Åke AnderssonSWEVänersborgs MK SAAB 96 Sport
40Conny JohanssonSWEGöteborgs MF SAAB 96 Sport
41Gunnar AlexSWESMK Köping SAAB 96 Sport
42Bertil SanellSWEGislaveds MKGislavedSAAB 96 Sport
43Kent HanssonSWEÄlvbygdens MK SAAB 96 Sport
44Lennart StubornSWEMS StockholmStockholmSAAB 96 Sport
45Bo RidströmSWESSJ JönköpingMullsjöSAAB 96 Sport

Design by Bloms IT