Racing NM-Final Vålerbanen 2015
Norsk Historisk Racing Klasse 8 E,F & G, Heat 2, 12 varv

Serie:
Racing NM
Bana:
Vålerbanen
Tävlingsdatum:
Söndag 20 september 2015
Tävlingsledare:
Geir Tyskeberget
Heat:
Norsk Historisk Racing Klasse 8 E,F & G
Längd i km:
27.132 km
Snabbaste varv:
1:06.542, Lars Kristian Ekorness
Domare:
Thomas Michelsen
Klass:
HRN E&F-65 GT
HRN E&F-65 STD 1301cc- (8)
HRN E&F-65 STD-1300cc (8)
HRN G 66-71 -1300cc (9)
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Laila Tyskeberget

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
115Lars Kristian EkornessNOR Historisk Racing Norge
StabekkMini 1275 GT1, G1301:06.54213:58.32112 SpeedCar Motor
2111Frode AlhaugNORKNA Vålerbanen
HamarChevrolet Corvette Stingray1, EF GT01:07.12814:03.4381205.117 
361Atle RambergNORKNA Varna
HobølFord Escort 1300 GT2, G1301:07.22414:08.4851210.164Ramberg Racing
47Odd-Andreas IngebrigtsenNORHistorisk Racing Norge
LampelandAustin Cooper S3, G1301:07.5114:10.7661212.445 
5147Jon AsakskogenNORAsker & Bærum MSP
HurdalFord Mustang2, EF GT01:08.34114:25.5811227.26 
694Morten Chr. SchønheyderNORHistorisk Racing Norge
JarBMC Cooper S4, G1301:09.04414:30.2121231.891 
75Yngvar EkornessNORHistorisk Racing Norge
SnarøyaMorris Cooper S1, EFS1301:09.19714:33.5711235.25Speed Car Motor
819Øivind Johan LarsenNORNAF MSP Vålerbanen
MinnesundAustin Cooper S5, G1301:08.85114:35.2511236.93 
990Frode StørsethNORNMK Trondhjem
TrondheimFord Escort 1300 GT6, G1301:08.1814:39.1131240.792 
1096Leif KindsethNORNSK
TrondheimFord Falcon Sprint1, EFS13+01:09.09714:40.9271242.606Singsaker Racing
1140Ronny RiiseNORNMK Aurskog-Høland
OsloAustin Cooper S2, EFS1301:10.49614:53.9541255.633 
1268Marius BremsethNORNMK Trondhjem
TrondheimAustin Cooper S7, G1301:08.88514:56.0781257.757 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF47Arne VoldsundNORNAF Ålesund
ÅlesundAustin Cooper S, G1301:10.08310:19.2868 
DNF33Tore LyseboNORHistorisk Racing Norge
SandefjordFiat Abarth 1000 TC, G1301:14.39409:35.3437 
DNF18Erik DoblougNORNMK Solør
LundesæterFord Mustang, EFS13+01:08.40910:56.3666 
DNS12Per FjeldNORNSK
OsloFord Cortina Lotus, EFS13+  Østfold Olje Racing Team
DNS65Jan ThorsenNORNSK
LarvikFiat Abarth 1000 TC, G13   
DNS76Vidar ØstbråthenNORHistorisk Racing Norge
OsloFord Cortina Lotus, EFS13+   
DNS97Fredrik Birger "Doc" KnutsenNORKNA Halden
HaldenHillman Imp Super, G13   
DNS23Edwin SolheimNORHistorisk Racing Norge
LanghusAustin Cooper S, EFS13   
DNS42Birger Patrick (Knutsen)NORNSK
SarpsborgSunbeam Imp Sport, G13   

Tiderna är producerade av: Timekeeping.no